Inteligencja językowa, matematyczna, przyrodnicza i ruchowa – jak je rozwijać u dzieci

Inteligencja językowa, matematyczna, przyrodnicza i ruchowa – jak je rozwijać u dzieci

Inteligencja językowa, matematyczna, przyrodnicza i ruchowa – jak je rozwijać u dzieci

Z własnych wspomnień szkolnych na pewno jesteś w stanie zauważyć, że większość z nich było dobrymi w innej dziedzinie. Jeden był świetnym matematykiem, inny polonistą, a jeszcze inny był super towarzyskim człowiekiem, więc wybrano go na przewodniczącego szkoły. Były też na pewno osoby, które w każdej dziedzinie były dobre. To w czym dziecko będzie dobre, zależy od tego, jaki rodzaj inteligencji jest u niego najbardziej rozwinięty. Przedstawimy tutaj wszystkie rodzaje inteligencji i opowiemy w jaki sposób rozwijać je już od najmłodszych lat.

Inteligencja językowa

Dziecko o rozwiniętej inteligencji językowej cechuje się tym, że nie ma problemu z czytaniem, mówieniem, czy pisaniem – wręcz przeciwnie. Nigdy nie brakuje mu słów, zawsze wie co powiedzieć. Ma też duży zasób słownictwa. Lubi czytać, a często samo tworzy historyjki lub nawet próbuje pisać wiersze. Nie ma żadnego problemu z pisaniem wypracowań szkolnych czy jakichkolwiek prac, które wymagają kreatywnego, twórczego pisania.

Jak rozwijać inteligencję językową u dziecka?

Można dokonać tego przede wszystkim przez czytanie dzieciom bajek, opowiadanie historyjek lub wymyślanie własnych wspólnie z dzieckiem. Starsze dzieci mogą bez problemu bawić się w odnajdywanie informacji w gazecie czy książce, albo grać w gry językowe – wszelkiego typu szarady, krzyżówki czy wykreślanie.

Inteligencja matematyczno-logiczna

Dzieci o rozwiniętej inteligencji matematyczno-logicznej można łatwo zidentyfikować ze względu na to, że nie mają żadnych problemów w nauce matematyki. Często wręcz uwielbiają robić obliczenia, a każde nowe twierdzenie matematyczne wręcz “wpływa” do ich głowy. Dzieci bardzo często są bardziej ciekawe świata niż rówieśnicy – zwłaszcza tego najbardziej oddalonego, czyli kosmosu. Są dociekliwe i dokładne, często charakteryzują się też dobrą organizacją i porządkiem wokół siebie.

Jak rozwijać inteligencję matematyczno-logiczną u dziecka?

U najmłodszych dzieci pozytywny wpływ na ten rodzaj inteligencji będą miały odpowiednio dobrane zabawki – przede wszystkim klocki i wszelkie układanki. Później można włączać różnego rodzaju gry logiczne, wymagające myślenia polegającego na rozwiązywaniu problemów. Na początku nauki matematyki warto zwracać szczególną uwagę na liczenie w pamięci – na początku prostych działań, a z czasem coraz trudniejszych. Warto też włączyć dziecko w planowanie budżetu i planowanie wspólnych rodzinnych wycieczek.

Inteligencja przyrodnicza

Dzieci u których nastąpił znaczny rozwój tej inteligencji mogą mieć wiele zainteresowań związanych z przyrodą. Nie tylko będą dobre z takich przedmiotów jak geografia, czy biologia, ale swój wolny czas głównie będą chciały spędzać na świeżym powietrzu. Lubią zwierzęta i wszystko co związane z fauną i florą. Często pasjonują się ekologią. Lubi samodzielnie eksperymentować i doświadczać.

Jak rozwijać inteligencję przyrodniczą u dziecka?

Można ro zrobić przede wszystkim przez długie przebywanie na świeżym powietrzu – na spacerach i wycieczkach. Warto też udać się do takich miejsc jak ogrody zoologiczne czy botaniczne. Idealnym sposobem na rozwój tego rodzaju inteligencji będzie samodzielna hodowla roślin i obserwacja ich wzrostu.

Inteligencja ruchowa

Dziecko z takim rodzajem inteligencji lubi ruch, taniec i wszelkie czynności które związane są z wykonywaniem czegoś manualnie. Dobrze komunikuje się za pomocą gestów. Lubi wszelki gry ruchowe i zespołowe, łatwo zapamiętuje reguły. Aby nauczyć się czegoś nowego lubi obserwować, jak robią to inne osoby. Ciężko usiedzieć mu w miejscu, często się nudzi, zaczyna się kręcić i wiercić. Najlepiej uczy się wtedy, gdy może czegoś dotknąć, okręcić, czy chociaż zobaczyć w rzeczywistości.

Jak rozwijać inteligencję ruchową u dziecka?

Inteligencję ruchową u dziecka można rozwijać przede wszystkim przez wszelkiego rodzaju ćwiczenia fizyczne, gimnastykę, czy uprawianie jakiejś dyscypliny sportowej (oczywiście u najmłodszych dzieci za uprawianie dyscypliny sportowej uznaje się już choćby wspólne z rodzicami kopanie piłki na podwórku). Można również rozpocząć tworzenie własnych robótek ręcznych i prac plastycznych, które wymagają większego zaangażowania całych dłoni, niż tylko malowanie czy rysowanie, które poza trzymaniem kredki lub pędzelka nie wymaga innego wysiłku. Bardzo pomocne mogą być też zabawy, w których wymagany jest refleks, nawet najmniej skomplikowane jak zabawa w berka. Inteligencję ruchową rozwinąć można także przez taniec.