Ekologiczne rolnictwo – co zrobić aby gospodarstwo było bardziej eko

Ekologiczne rolnictwo – co zrobić aby gospodarstwo było bardziej eko

Coraz więcej konsumentów zwraca uwagę na ekologię i wybiera produkty, które są ekologiczne i przyjazne dla środowiska. Jest to idealna szansa dla rolników na rozpoczęcie ekologicznej działalności, która jest przyszłością wszystkich wsi. Zobacz co zrobić, aby Twoje gospodarstwo rolne było bardziej eko . 

Co to jest rolnictwo ekologiczne?

W czasach gdy wszechobecne jest używanie chemii i produkcja jedzenia na masową skalę powstał nowy odłam rolnictwa, który nosi miane ekologicznego. Oznacza to, że produkcja w takim gospodarstwie rolnym jest przyjazna dla środowiska, opiera się na naturalnych metodach wolnych od chemicznych środków, sztucznych nawozów i regulatorów wzrostu. Rolnictwo ekologiczne dąży do tego, aby całkowicie zaprzestać korzystania z chemii rolnej, weterynaryjnej i spożywczej. Rolnicy, którym zależy na prowadzeniu ekologicznego rolnictwa, pilnują tego, aby na każdym etapie produkcji praca odbywała się w zgodzie z naturą. W takim gospodarstwie można hodować zarówno rośliny, jak i zwierzęta, a także produkować przetwory.

Korzyści z prowadzenia ekologicznego gospodarstwa

Jeśli część gospodarstw zaczęłaby działać w sposób ekologiczny, to korzyści z tego mogłoby odczuć całe społeczeństwo. Zostałaby zachowana różnorodność biologiczna i krajobrazowa, a wody i gleby byłby lepszej jakości. Co prawda taki rodzaj produkcji jest mniej wydajny, ale produkty, które powstają w sposób ekologiczny, są pozbawione szkodliwej chemii i w żaden sposób nie przyczyniły się do zanieczyszczania naszej Ziemi. Zapewniając dobre warunki zwierzętom, można otrzymać smaczniejsze półprodukty, które one dają np. mleko i jaja. Zwierzęta produkcyjne dają o wiele gorszej jakości produkty, ponieważ liczy się ich ilość, a nie jakość.

Co zrobić aby gospodarstwo rolne było ekologiczne?

Możesz zacząć od małych kroków takich jak zaprzestanie korzystania z chemicznych środków, starać się utrzymywać i zwiększać żyzność gleby, a także inwestować w ekologiczne rozwiązania takie jak fotowoltaika dla rolnika https://suncrew.pl/dla-rolnika/ . Panele słoneczne nie wytwarzają szkodliwych substancji, które przyczyniają się do globalnego ocieplenia i mogą stać się alternatywą dla korzystania z usług dostawcy prądu. Fotowoltaika dla rolnika to szansa na unowocześnienie gospodarstwa i sprawienie, że będzie ono bardziej ekologiczne. Po kilku latach inwestycja w panele słoneczne Ci się zwróci a prąd, którym będą zasilane Twoje maszyny rolnicze, będzie dla Ciebie praktycznie darmowy, ponieważ wytworzy go Twoja własna przydomowa elektrownia.