Co to jest stopa atlety?

Co to jest stopa atlety?

Grzybica stóp to niezapalna choroba infekcyjna, wywołana przez szeroko rozpowszechnione w naszym środowisku dermatofity z rodzaju Trichophyton, Epidermopython i Microsporon, a także grzyby drożdżopodobne z rodzaju Candida i Malessezia.

Dotyka ona prawie co piątą osobę w Polsce, przy czym najbardziej narażeni na jej występowanie są sportowcy oraz osoby często odwiedzające pływalnie i kluby fitness. Na choroby grzybicze skóry najczęściej zapadają osoby z osłabionym układem immunologicznym pod wpływem leków immunosupresyjnych, chemioterapii, radioterapii, długotrwałej antybiotykoterapii, kortykosteroidów i zakażenia wirusem HIV. Bardzo często dotyczą one także osób chorych na cukrzycę, nowotwory lite (tkankowe) i hematologiczne (krwi) oraz pacjentów w wieku starczym. Jednak predyspozycje to nie wszystko – aby doszło do wystąpienia choroby niezbędna jest obecność patogenu na skórze. Grzybicą najłatwiej zarazić się poprzez korzystanie z cudzego obuwia, chodzenie boso w obiektach użytku publicznego (hotele, sauny, baseny, spa), a nawet mierząc buty w sklepie! Zakażeniom sprzyja nadmierna potliwość stóp, zwłaszcza w połączeniu z użytkowaniem nieprzewiewnego obuwia i skarpet z tworzyw sztucznych.

Objawy grzybicy stóp zależne są od jej rodzaju

Niewiele osób wie, że grzybica stóp to nie tylko swędzące zmiany międzypalcowe. W języku medycznym wyróżnia się bowiem aż 3 warianty tego problematycznego schorzenia, różniące się między sobą typowymi objawami i lokalizacją zmian zapalnych skóry.

Postać międzypalcowa

Jest zdecydowanie najbardziej powszechna. Określana często mianem „stopy atlety”, ze względu na częstość jej występowanie u osób uprawiających sport. Ogniska grzybicze zlokalizowane są pomiędzy trzecim, czwartym i piątym palcem. Towarzyszy im uporczywy świąd, pieczenie, zaczerwienie i pękanie skóry, które może powodować dotkliwy ból.

Postać złuszczająca

W tym typie grzybicy obserwuje się nadmierne rogowacenie i złuszczanie naskórka całej podeszwy stopy, nierzadko także jej górnej powierzchni – grzybica mokasynowa. Świąd stóp jest bardzo dotkliwy i czasem uniemożliwia pracę lub spokojny sen.

POSTAĆ POTNICOWA

Charakteryzuje się czerwonymi plamami na podeszwach stóp, zwłaszcza w okolicach śródstopia, pokrytych drobnymi i licznymi pęcherzykami. Występuje świąd, ból i pieczenie.

Leczenie grzybicy

W tym czasie pamiętaj o zachowaniu prawidłowej higieny stóp, użytkowaniu odpowiedniego obuwia oraz skarpet. Nie korzystaj z saun, basenów i hoteli, aby Twoja infekcja nie stała się przyczyną problemów innych osób. Nawet w swoim domu unikaj chodzenia boso! Grzybica stóp jest schorzeniem bardzo typowym i dlatego można ją rozpoznawać i leczyć samodzielnie. W każdej aptece możesz nabyć wiele rozmaitych kremów, maści, aerozoli, pudrów i zasypek do stóp, zawierających w swoim składzie:

  • chlorowodorek terbinafiny (silne działanie grzybobójcze wobec dermatofitów i bakteriostatyczne wobec drożdżaków)
  • flutrimazol (zaburza syntezę ergosterolu, czyli niezbędnego elementu budulcowego dla ścian komórkowych grzybów)
  • ketokonazol (grzybobójczy antybiotyk z grupy azoli)
  • azotan mikonazolu (stosowany w celu leczenia oraz zapobiegania grzybicy stóp)
  • klotrimazol (zwalcza niemal wszystkie gatunki grzybów, w tym grzyby strzępkowe, drożdże i pleśnie)
  • dizetionian heksamidyny (działanie bakteriobójcze – stosowany jako środek wspomagający w leczeniu zakażeń skóry stóp o podłożu mieszanym bakteryjno-grzybiczym)

Warto wiedzieć, że do leczenia grzybicy stóp często wykorzystuje się preparaty farmaceutyczne przygotowane na bazie surowców naturalnych. Szczególnie często występują one w pielęgnacyjnych mydłach, tonikach, aerozolach, zasypkach.

  • wyciąg z kory dębu (ogranicza nadmierną potliwość stóp)
  • wyciąg z ziela krwawnika, tymianku, glistnika, liści szałwii lekarskiej (działa przeciwzapalnie, bakteriostatycznie i grzybobójczo)
  • wyciąg z liści melisy lub mięty (tonizuje i odświeża)

Gdy leczenie nie przynosi odpowiednich efektów, należy zawsze udać się do zaufanego dermatologa. Zaleca się także wykonanie badania mykologicznego z antymikogramem, w celu dobrania odpowiedniego antybiotyku, na który określony gatunek grzyba jest najbardziej wrażliwy. Czas oczekiwania na wynik nie powinien przekroczyć 6 dni.