Co na Podlasiu szykuje się na kolację wigilijną?

Co na Podlasiu szykuje się na kolację wigilijną?

Podlasie to ciekawy region naszego kraju. Tajemniczy i mało znany teren w Polsce. Największym miastem na Podlasiu jest Białystok liczący prawie 300 tysięcy mieszkańców.
Na Podlasiu przenikają się dwa wyznania. Jest to Katolicyzm i Prawosławie. Ludzie z dwóch wyznań mieszkają blisko siebie wobec czego wszystkie tradycje i zwyczaje nawzajem się przenikają. Kulinarne tradycje także.

Przygotowania do wigilii u Katolików
Na Podlasiu do wigilijnego stołu zasiada się po tym, jak na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka, która przypomina Gwiazdę Betlejemską prowadząca pasterzy i mędrców do ubogiej stajenki w Betlejem, w której z Maryi Dziewicy narodził się Syn Boży, Jezus Chrystus.

Wigilia u Katolików
Wigilia przypada zawsze na 24 grudnia i rozpoczyna się Modlitwą oraz czytaniem fragmentu z Ewangelii świętego Łukasza, o narodzeniu Pana Jezusa. Potem najstarszy członek rodziny błogosławi dary znajdujące się na stole i on pierwszy zaczyna dzielić się z rodziną opłatkiem.
Na stole wigilijnym znajdują się wyłącznie postne potrawy, jak barszcz czerwony ze smażonymi uszkami nafaszerowanymi grzybami. Jako następne danie podawana jest kapusta z grzybami, a do tego gotowane ziemniaki pokraszone prawdziwym olejem. Potem biesiadnicy zajadają się smażonym karpiem i śledziem w oleju z cebulą. Wszystko popijając kompotem owocowym. Końcowym słodkim daniem są kluski z makiem, racuchy i kutia.

Przygotowania do wigilii u Prawosławnych
Święta w Obrządku Prawosławnym rozpoczynają się zawsze 6 stycznia, wtedy gdy Katolicy obchodzą Święto Trzech Króli. Wigilia w Prawosławiu to czas Modlitwy, postu i skupienia.
Przed wigilią stół przykrywa się białym obrusem, a na rogach stołu układa główki czosnku, w celu odpędzenia złych duchów. W wyznaniu Prawosławnym ważna jest również sól, która w połączeniu z czosnkiem symbolizuje zdrowie. Głównym punktem tego dnia jest oczywiście spożywanie kolacji wigilijnej. W dzień wigilijny wyznawcy Prawosławia uczestniczą też w długim Nabożeństwie, któremu towarzyszy śpiewanie kolęd.

Wigilia u Prawosławnych
Wigilia w Prawosławiu pod względem kulinarnym jest bardzo podobna do tej, którą spożywają Katolicy, lecz nie ma na stole opłatka. Zamiast niego znajduje się prosfora. Jest to mały chleb w formie bułki, którym dzielą się uczestnicy wigilii. Chleb ten wypiekany jest na zakwasie i w swoim składzie posiada tylko mąkę, drożdże i wodę. Na wigilijnym stole w rodzinie prawosławnej nie mogą znaleźć się potrawy mięsne, ani nabiał.
Podobnie, jak u Katolików na stole wigilijnym powinno być 12 potraw. Wśród nich króluje chleb, śledzie, smażone ryby, karp w galarecie, zupa rybna zwana uchą, barszcz z grzybami i uszkami, kapusta z grochem i grzybami, pierogi z kapustą i grzybami, pierogi z makiem lub z owocami, gołąbki z kaszą, kutia, placki z mąki, smażone grzyby, kisiel z owsa i kompot z suszonych owoców.