Cera odwodniona – objawy i pielęgnacja

Cera odwodniona – objawy i pielęgnacja

Twoja cera jest sucha czy odwodniona? Odpowiedź nie jest prosta, prawda? Terminy “cera sucha ” i “cera odwodniona” są ze sobą często mylone i używane zamiennie. Jednak w rzeczywistości to dwa różne stany, mimo że objawy są do siebie podobne. Najprościej rzecz ujmując cera odwodniona to skóra pozbawiona dostatecznego nawilżenia. Wbrew pozorom nie tylko sucha cera może być odwodniona. Dotyczy to każdego rodzaju cery, w tym tłustej. Istnieją różne rodzaje cery – sucha, tłusta, normalna, mieszana. Niezależnie jednak od jej rodzaju, komórki skóry mogą się odwadniać. W przeciwieństwie do cery odwodnionej, suchość cery spowodowana jest głównie niedoczynnością gruczołów łojowych. Oznacza to, że gruczoły łojowe nie wytwarzają wystarczającej ilości sebum. Cera odwodniona często sprawia wrażenie suchej, jednak może powodować poważne problemy skórne, które wymagają pomocy specjalisty.

Objawy odwodnionej cery

Dla cery suchej charakterystyczne objawy to łuszczenie, swędzenie oraz nieprzyjemne uczucie ściągania. Objawy cery odwodnionej są nieco inne. Charakterystyczne są również swędzenie i uczucie ściągania, jednak dodatkowo może objawiać się wyraźnie zarysowanymi zmarszczkami mimicznymi, stanami zapalne, zaczerwieniami i wrażliwością skóry, która staje się szorstka w dotyku.

Jak sprawdzić czy cera jest odwodniona?

Sposobem na sprawdzenie czy Twoja skórą jest odwodniona jest tzw. test szczypania. Uszczypnij niewielki kawałek skóry na policzku, a następnie puść. Jeśli skóra nie wróci od razu do poprzedniego kształtu, Twoja cera jest odwodniona.

Jak dbać o cerę odwodniona?

Gdy już ustalisz, że Twoja cera jest odwodniona możesz podjąć pewne kroki, aby uzupełnić poziom jej nawilżenia.

  • Pij dużo wody. Możesz skonsultować się ze specjalistą (lekarzem lub dietetykiem), aby ustalić jaka ilość wody jest odpowiednia dla Ciebie (na podstawie Twojej aktywności fizycznej i masy ciała). Pamiętaj jednak, że również zbyt duża ilość wody może być szkodliwa – może spowodować utratę niezbędnych minerałów.
  • Ogranicz kawę i napoje zawierające kofeinę.
  • Rzuć palenie.
  • Ogranicz spożycie alkoholu.
  • Regularnie ćwicz.
  • Jedz dużo warzyw i owoców.

Oprócz zmian w stylu życia aby zadbać o skórę odwodnioną stosuj odpowiednią pielęgnację.

Nagromadzenie martwych komórek naskórka wpływa na szybkość wchłaniania wilgoci przez skórę. Co najmniej dwa razy w tygodniu zadbaj więc o jego złuszczenie, używając do tego peelingów enzymatycznych. Odwodniona skórą potrzebuje nawilżenia zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz. Przed użyciem kremu nałóż serum. Dla cery odwodnionej najlepsze będzie serum z kwasem hialuronowym, który ma silnie nawilżające właściwości. Krem, który wybierzesz powinien mieć gęstą, ale nie olejową, konsystencję. Utrzyma on nawilżenia skóry podczas snu, nie zatykając przy tym porów.

Jakie kosmetyki wybierać?

Używanie niewłaściwych kosmetyków może pogorszyć stan odwodnionej cery. Dlatego upewnij się, że wybierasz odpowiedni produkt. Szczególną uwagę zwracaj na składniki w nich zawarte.

  • Unikaj produktów zawierających składniki drażniące. Alkohol, mentol czy substancje zapachowe mogą dodatkowo podrażnić skórę.
  • Unikaj gruboziarnistych peelingów i szczoteczek. Stosując je na powierzchni odwodnionej już skóry możesz doprowadzić do jej mikrouszkodzeń.
  • Nie nadużywaj produktów zawierających witaminę C i retinol oraz kwasy AHA i BHA. Chociaż mają one korzystny wpływ na skórę, w nadmiarze mogą sprawić, że Twoja cera będzie wyglądać na jeszcze bardziej odwodnioną.
  • Używaj serum i krem zawierające antyoksydanty.