Jeśli dbasz o swoje zdrowie, i nie ważne czy chcesz zrzucić kilogramy czy zachować szczupłą sylwetkę, nie możesz zapomnieć o jednej prostej zasadzie, która brzmi „Jedz 5 małych posiłków dziennie”.
Każdy dietetyk podkreśla, jakie to ważne, ale niestety mało kto wyjaśnia dlaczego tak jest.
Spożywając pięć posiłków dziennie chronimy nasz organizm przed gwałtownymi skokami poziomu glukozy, co zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej.
Porada 1
Jedz dużo warzyw, nie zapominaj też o owocach. Te pierwsze możesz jeść praktycznie bez ograniczeń, jako że są one mało kaloryczne, a przy tym zawierają bardzo dużo witamin i mikroelementów.
Jeśli natomiast chodzi o owoce, to są one oczywiście bombą witaminową, ale niestety niektóre z nich zawierają też sporą ilość kalorii. Jeśli jesteś na diecie, uważaj na banany, czereśnie i truskawki.
Porada 2
Zamień talerze na mniejsze. Może trochę to dziwnie brzmi, ale jest bardzo skuteczne. Mniejszy talerz równa się mniejsza ilość jedzenia, które wyląduje na nim oraz w Twoim żołądku.
Wypróbuj ten trik, a szybko przekonasz się, że mniejsza porcja wcale nie oznacza, że wstaniesz od stołu nienajedzona.
Dzieje się tak, ponieważ „jemy oczami”. Jeśli widzimy pełny talerz, nasz mózg odbiera sygnał, że zaraz naszemu organizmowi zostanie dostarczona spora porcja jedzenia. I nie istotne jest, czy jest to mały, czy duży talerz.
Porada 3
Nie kupuj ubrań ze stretchem. Jeśli przytyjesz, nawet tego nie zauważysz, bo spodnie „urosną” razem z Tobą. Podobnie będzie, jak schudniesz – po praniu skurczą się, a Ty nie zauważysz, że straciłaś kilogramy.
Jeśli jesteśmy już w temacie ubrań, warto kupić sobie nowe rzeczy po zrzuceniu kilku kilogramów. Nie dość, że satysfakcja z wybrania mniejszego rozmiaru jest ogromna, to w dodatku poczujesz każdy dodatkowy kilogram, który się pojawi.
Porada 4
„Świadomość” to klucz w każdej kuracji odchudzającej. Niektóre osoby nagle zaczynają odchudzanie i równie nagle je kończą, a takie postępowanie z pewnością nie przyniesie żadnych efektów.
Przed rozpoczęciem pozbywania się zbędnych kilogramów warto wybrać się do lekarza, który dokładnie sprawdzi stan zdrowia. Zleci on niezbędne badania i dokładnie przeanalizuje wyniki. Dobrym pomysłem jest także wizyta u dietetyka, który ułoży jadłospis dopasowany dla nas – uwzględni jego wiek, płeć, tryb życia, upodobania kulinarne.
Tylko świadome podejście po kuracji odchudzającej może zapewnić jej skuteczność i trwałość efektów. Pacjent, który dokładnie zaplanuje swoją kurację i skorzysta z konsultacji u specjalistów, ma dużo większa szansę na trwała zmianę trybu życia, a to z jednej prostej przyczyny: po prostu lubi on swoją nową dietę – dietę skrojoną na miarę.
Porada 5
Czy jest coś, czego nie trzeba ograniczać podczas odchudzania? Tak! Najważniejsza zasada to: pij jak najwięcej. Woda niegazowana to podstawowy składnik, którego organizm potrzebuje do życia.
Picie wody niegazowanej nie tylko wspomaga spalanie zbędnego tłuszczu, ale też oczyszcza organizm oraz poprawia jędrność skóry. Tajemnica tkwi w oczyszczaniu organizmu. Im więcej płynów przyjmujemy, tym więcej toksyn wypłukujemy z organizmu. Metabolizm ulega przyspieszeniu, więc kalorie szybciej zostają spalone.
Wodę można częściowo zastępować zieloną lub czerwoną herbatą. Jak podają wyniki badań, pomaga walczyć nie tylko z wolnymi rodnikami, ale też chorobami serca czy nawet nowotworami.