Sita szczelinowe – nowoczesne techniki przesiewania i filtrowania

Sita szczelinowe – nowoczesne techniki przesiewania i filtrowania

Rozglądając się wokół, rzadko dostrzega się, jak wiele nowoczesnych produktów działa dzięki tradycyjnym rozwiązaniom. Zwykle są one obudowane różnymi systemami sterującymi, które maskują wszystko, co znajduje się wewnątrz. Gospodyni domowa trzymająca w dłoni sitko, którym ma zamiar przesiać mąkę, nie zdaje sobie zupełnie sprawy, że praktycznie takie samo sitka, tylko znacznie większe i pod nazwą “sita szczelinowe” może być zastosowane w:

  • mechanicznych procesach filtracji i separacji
  • odwadnianiu terenów
  • klasyfikowania i transportu różnych materiałów w przeróżnych branżach
  • odwirowywania i odsączania w procesach technologicznych.

Jak montuje się sita szczelinowe

Głównym elementem konstrukcyjnym sit szczelinowych jest drut klinowy. Dzięki jego profilowi i specjalnej technice łączenia uzyskuje się unikalny system przesiewający i filtracyjny. Sita szczelinowe wykonuje się poprzez precyzyjne spawanie profili w kształcie litery V (lub klina) na profilach nośnych w ustalonych odległościach. Szczeliny między klinami umożliwiają przepływ cieczy, podczas gdy wszystko, co jest zbyt duże, zostaje uwięzione po drugiej stronie. W przeciwieństwie do siatki szczeliny te są ciągłe na całej długości filtra.

Do czego wykorzystuje się sita szczelinowe

Dzięki swojej budowie i technologii produkcyjnej, sita szczelinowe znajdują zastosowanie w tak wielu branżach. Powszechnie wykorzystuje je przemysł gazowy i naftowy przy produkcji i odsiarczaniu paliw i smarów oraz przy osuszaniu gazów.

Stosowane są również w przemyśle chemicznym do przetwarzania i oczyszczania chemikaliów.

Innymi branżami, które często wykorzystują sita szczelinowe są: przemysł wydobywczy, spożywczy, celulozowo-papierniczy, energetyczny i eksploatacji złóż naturalnych.

Jakim cechom sita szczelinowe zawdzięczają swoją popularność

Sita szczelinowe są tak chętnie wykorzystywane w tak wielu dziedzinach i branżach przemysłu ze względu na swoje właściwości. Najważniejsze z ich cech i zalet zostały wymienione poniżej.

Sita szczelinowe rzadko się zatykają

Ze względu na ciągłą szczelinę możliwe są tylko dwa punkty styku, w których cząstki mogą się złapać. Minimalizuje to zatykanie, a tym samym przestoje w Twoim zakładzie.

Sita szczelinowe są łatwe do czyszczenia

Czasem może zdarzyć się przytkanie. Jeśli tak się stanie, proces czyszczenia jest szybki i prosty do wykonania. Płukanie wsteczne usunie większość cząstek, natomiast te bardziej uporczywe można usunąć za pomocą drucianej szczotki lub podobnego narzędzia. Może to znacznie skrócić czas przestoju w zakładzie, zaoszczędzić koszty pracy i zapewnić bardziej higieniczne warunki niż inne rodzaje filtrów.

Rozmiar gniazda sit szczelinowych jest precyzyjnie kontrolowany

Jest to wyjątkowo ważne dla wielu zastosowań. Eliminuje przypadkowość i losowość spotykaną czasem w tańszych ekranach i pozwala na precyzyjną kontrolę jakości. Mówi się, że filtr z drutu klinowego jest najlepszym przyjacielem browaru, a wiele innych branż polega na sitach z drutu klinowego ze stali nierdzewnej, aby mieć pewność, że w ich produktach nie znajdą się żadne zanieczyszczenia.

Drut klinowy z którego wykonane są sita jest wyjątkowo mocny

W środowiskach o wysokim ciśnieniu lub w przypadkach, w których twarde cząstki mogą wpływać na ekranowanie, ważna jest wytrzymałość. Ponieważ panele z drutu klinowego są spawane, są znacznie bardziej odporne na uszkodzenia spowodowane tymi i innymi naprężeniami. Będą one również generalnie trwalsze, ponieważ są trudne do odkształcenia.

Spadek ciśnienia po przejściu przez sito szczelinowe jest niski

Zwiększona wydajność konstrukcja drutu klinowego oznacza, że ​​podczas przepływu cieczy nastąpi niewielki spadek ciśnienia. Jest to bardzo korzystne dla reszty systemu i pozwala na przetworzenie większej ilości materiału, niż byłoby to możliwe w przypadku występowania wyraźnego spadku ciśnienia. Taki spadek wywołuje spadek szybkości transportowej i znacznie niższą wydajność procesu filtracji.

W sitach szczelinowych nie ma transferu smaku z drutu klinowego ze stali nierdzewnej

Stal nierdzewna nie nadaje smaku materiałom, które przez nią przechodzą. To sprawia, że ​​jest to idealny wybór dla produktów o kluczowym znaczeniu dla smaku. Producenci piwa, soków owocowych i innych tego typu produktów preferują ją po części z tego powodu.