Czy można podawać mleko kozie dla dzieci i niemowląt?

Czy można podawać mleko kozie dla dzieci i niemowląt?

Narodziny dziecka to ogromne wydarzenie w życiu każdego rodzica. Często jest to również wielka niepewność, czy uda się odpowiednio zadbać i zaopiekować dzieckiem. W końcu w bardzo krótkim czasie trzeba nauczyć się olbrzymiej ilości zagadnień i zdobyć wiele informacji. Nic więc dziwnego, że rodzice na każdym kroku zastanawiają się, czym są konkretnie rozwiązania i czy są one odpowiednie dla ich dzieci. Szczególnie często zadawane jest pytanie, czy warto kupować mleko kozie dla niemowląt i dzieci. Jakie są jego korzyści, a także czy jest ono na pewno bezpieczne?

Co warto wiedzieć o kozim mleku?

Zanim jednak przejdzie się do tego, jakie korzyści daje stosowanie koziego mleka, a także czy jest ono na pewno bezpieczne dla dzieci, w pierwszej kolejności dowiedzieć się należy, czym ono tak w ogóle jest i od kiedy jest stosowane.
Być może nie każdy o tym wie, lecz kozy były pierwszymi zwierzętami gospodarskim, które zaczęto hodować, a także pić ich mleko. Miało to miejsce około 10 tysięcy lat temu. Do dziś kozie mleko jest na drugim miejscu pod względem spożycia. Naturalne jest więc to, że często rodzice zastanawiają się nad tym, czy takie mleko może być podawane małym dzieciom. Jak to więc wygląda w szczegółach?

Dlaczego warto stosować kozie mleko?

W pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba tego, jakie są korzyści spożywania koziego mleka. Czym różni się ono od tego, które pochodzi od krów?
Najważniejszą cechą koziego mleka jest to, że zawiera ono w swoim składzie ogromne ilości tauryny, która pozytywnie wpływa na wiele procesów życiowych, czyli np. na widzenie lub utrzymywanie poprawnego stężenia wody w organizmie.
Mleko pochodzące od kozy zawiera znacznie mniejszą ilość laktozy, dlatego też może być spożywane przez osoby, które jej nie tolerują. Co więcej, kozie mleko https://gemini.pl/kategoria/dziecko/zywienie-dziecka/mleka-dla-dzieci/kozie jest o wiele szybciej trawione.
Na koniec dowiedzieć się jeszcze trzeba, że mleko to posiada znacznie większą ilość witamin oraz mikroelementów, co pozytywnie wpływa na zdrowie człowieka.

Czy podawanie koziego mleka jest bezpieczne?

Jak więc widać kozie mleko to naprawdę ogromne korzyści zdrowotne. Pod wieloma względami jest ono znacznie lepsze niż to pochodzące od krów. Naturalne jest więc to, że wielu rodziców rozważa podawanie go dzieciom. Czy jest to dobry pomysł? A może jednak nie powinno się tego robić?
Jak się okazuje, kozie mleko to doskonały wybór dla każdego dziecka, ponieważ dostarcza do organizmu ogromne ilości mikroelementów, które są tak przecież potrzebne do poprawnego rozwoju malucha. Co więcej, z racji tego, że kozie mleko nie zawiera tak dużej ilości laktozy jak krowie, jest znacznie lepiej trawione i nie sprawia tak dużych problemów żołądkowych u dzieci.
To, co jest jednak krytycznie ważne w przypadku podawania takiego mleka, podobnie jak w przypadku krowiego – nie należy go dawać dzieciom poniżej 1 roku życia. Mleko tego rodzaju zawiera dość dużo soli mineralnych, które mogą nadmiernie obciążać niewykształcone jeszcze nerki dziecka.