Jakie są ćwiczenia dobrane do figury?

Jakie są ćwiczenia dobrane do figury?

Są takie ćwiczenia, które są idealne niemal dla każdego, bo poprawiają kondycję. Dwie godziny ruchu tygodniowo to minimum, aby utrzymać prawidłową wagę i być w formie – niezależnie od tego czy masz figurę typu jabłko czy gruszka. Wybierając jednak rodzaj aktywności warto zadbać, aby były to ćwiczenia dobrane do figury. Oznacza to, że ćwiczenia powinny być tak dopasowane, byś mogła pracować nad najbardziej problematycznymi miejscami swojego ciała.

  1. Ćwiczenia dobrane do figury typu jabłko

Problemem kobiet typu jabłko jest niewielki biust, za to spory brzuszek i brak wcięcia w talii. Biodra zaś mają szerokość talii lub są węższe. Z nogami nie ma problemów – zazwyczaj są kształtne. Idealny trening dla takiej figury to nordic walking. Uruchamia nie tylko nogi, ale i górną część ciała, pozwalając szybciej spalić tkankę tłuszczową na brzuchu. Mięśnie tułowia wzmocni pilates lub joga.

  1. Ćwiczenia dobrane do figury typu kolumna

Mały biust, wąskie biodra i brak widocznego wcięcia w talii to znaki rozpoznawcze kolumny. Do tego dochodzą szczupłe nogi i płaskie pośladki. Panie typu kolumna są szczupłe, więc nie potrzebują długich treningów, by spalić tkankę tłuszczową. Za to idealne będą zajęcia taneczne, które dodadzą gracji całej sylwetce. Natomiast w treningu wzmacniającym należy się skupić na rozwijaniu mięśni klatki piersiowej. Nie powiększą one biustu, ale pomogą go uwypuklić. Z kolei pośladki zaokrąglą się dzięki przysiadom i unoszeniu nogi w klęku podpartym.

  1. Ćwiczenia dobrane do figury typu gruszka

W tym przypadku ramiona są wąskie, piersi niezbyt duże, a talia wąska. Z kolei uda i pośladki są masywne. Gruszka ma tendencję do odkładania się tkanki tłuszczowej na biodrach i udach oraz do cellulitu. Dlatego trening powinien być tak dobrany, by angażował dolną część ciała. Zalecana aktywność fizyczna to jogging, ćwiczenia na stepperze i rowerze stacjonarnym. Podobnie jak panie o figurze klepsydry, w treningu rzeźbiącym sylwetkę należy postawić na brzuch, uda i pośladki. Ich ładny kształt zapewnią np. przysiady.

  1. Ćwiczenia dobrane do figury typu klepsydra

Panie o takiej figurze mają ogromne szczęście. Charakteryzuje ją duży biust, wąska talia, pełne biodra oraz szczupłe nogi. Niestety często pojawia się także wystający brzuszek. Warto więc postawić na intensywne ćwiczenia, np. jazdę na rowerku stacjonarnym 20-30 minut 4 razy w tygodniu. Takie ćwiczenia dobrane do figury zapobiegną tyciu w biodrach i brzuchu. Na rzeźbę najlepsze są ćwiczenia na brzuch, uda i pośladki. Duży biust to jednak także obciążenie dla kręgosłupa. Nie zapominaj więc o wzmocnieniu górnej części pleców. Pomoże ci w tym ćwiczenie nazywane “babskimi pompkami”, czyli wykonywane na ugiętych rękach.