Dlaczego technologia QLED jest lepsza od OLED?

Dlaczego technologia QLED jest lepsza od OLED?

W 2012 roku Samsung zaprezentował pierwszy telewizor OLED. Jednak firma szybko odkryła poważne ograniczenia technologii OLED, takie jak retencja/wypalanie obrazu, na które cierpią materiały organiczne. Po stwierdzeniu poważnych problemów z jakością wypalonego obrazu, Samsung zdecydował się zaprzestać sprzedaży telewizorów z technologią OLED, koncentrując się na nowej, znacznie bardziej rewolucyjnej i trwałej technologii. Dlatego W 2017 roku firma Samsung Electronics wprowadziła na rynek telewizory QLED, osiągając szczyt innowacji w dziedzinie wyświetlaczy w tamtym czasie. Produkt ten, oparty na technologii kropek kwantowych, stanowił znaczący przełom w wyświetlaniu obrazu, a jednocześnie ustanowił nowy standard dla globalnego rynku telewizorów. Stopniowo, ciągłe rewizje techniczne zespołów projektowych południowokoreańskiej marki, w celu przejścia na wyższy poziom, doprowadziły do kolejnego etapu renowacji: telewizora Neo QLED zaprezentowanego na targach CES 2021.

Dlaczego technologia QLED jest lepsza od OLED?

Nieorganiczny materiał Quantum Dot stosowany w telewizorach QLED jest trwały i wolny od wypalania ekranu. Nie jest tak w przypadku telewizorów OLED, ponieważ organiczny materiał, z którego się składają, zużywa się z czasem, powodując efekt “wypalenia”, co jest zjawiskiem, podczas którego statyczne obrazy (takie jak logo kanału lub pasek stanu gry w grze konsolowej), które są wyświetlane przez dłuższy czas, pozostawiają trwały kontur lub cień na ekranie, wpływając negatywnie na jasność i jakość obrazu.

Wyjątkowa jakość obrazu telewizora QLED trwa znacznie dłużej i nie zmienia się pomimo użytkowania, ponieważ nie ulega wypaleniu. Dzięki zastosowaniu materiału nieorganicznego zamiast materiału organicznego, technologia QLED całkowicie pokonuje problem retencji obrazu. Jest to klucz do długiej żywotności telewizorów Samsung QLED TV.

Jak wykazały różne renomowane międzynarodowe badania, telewizory QLED mają mniejszą wrażliwość na problemy związane z wypalaniem w porównaniu z telewizorem OLED i mają ponad 4000 nitów jasności HDR, oferując najlepszą możliwą jakość obrazu.

Poznaj Neo QLED – ewolucję QLED

Jako że badania i innowacje Samsunga nigdy się nie kończą, na początku 2021 roku Samsung wprowadził telewizory Neo QLED, czyli ewolucję technologii QLED. Południowokoreańska marka zmniejszyła rozmiar diod LED, co zaowocowało lepszą kontrolą nad światłem, mniejszym wyciekiem światła i bardziej precyzyjną gradacją od ciemnego do jasnego. 

Telewizory Neo QLED posiadają także 8-milimetrową ramkę ze stali nierdzewnej – konstrukcja zmniejsza ramkę do punktu, w którym jest ona prawie niezauważalna. Ma to dać widzowi wrażenie, że ekran unosi się w powietrzu. Tak więc, zarówno w nowych liniach Neo QLED, jak i QLED, Samsung Electronics zastosowano wysokiej jakości materiały i telewizory te szybko się nie zużyją, jak to miało miejsce w przypadku OLED.