Na rynku dostępne jest coraz więcej modeli tak zwanych “elektryków”, stają się też one coraz tańsze, w związku z czym rośnie ich popularność. W Polsce samochody zasilane prądem, czy nawet pojazdy hybrydowe, nie są jeszcze tak popularne jak w niektórych krajach zachodnich, ale nie są też całkowicie niszowe. Poszukując informacji na temat samochodów elektrycznych, można natrafić na frazę wallbox. Co ona oznacza? Do czego służy to urządzenie i ile kosztuje? Wyjaśniamy!
Co to jest?
Będący przedmiotem tego artykułu wallbox, jak wskazuje już sama jego nazwa, jest skrzynką, którą zawiesza się na ścianie. Zazwyczaj w garażu, ale nie ma co do tego jednej reguły. Wallboxy można spotkać w prywatnych domach, ale też w niektórych budynkach firmowych, takich jak wyższej klasy hotele.
Urządzenie te służy do ładowania samochodów elektrycznych. Jest stosunkowo niewielkich rozmiarów, dlatego też jego przenoszenie i montaż nie należą do problematycznych. Poszczególne modele wallboxów różnią się takimi parametrami, jak moc ładowania (maksymalnie 22kW), ilość faz, a także amperaż. Warto mieć to na uwadze przy doborze urządzenia do swojego domu lub firmy.
Którego wallboxa wybrać?
Biorąc pod uwagę relatywnie niewielkie różnice w cenie poszczególnych wallboxów, o ile nie zależy nam na maksymalnych oszczędnościach, warto postawić na urządzenie o maksymalnej możliwej mocy ładowania, a więc, jak już wspomniano, 22kW.
Dzięki temu naładujemy samochód możliwie jak najszybciej, zazwyczaj w okolicach kilku godzin, aczkolwiek zależy to też oczywiście od parametrów samego pojazdu.
Czy warto zainwestować w wallboxa?
Jeśli dysponujemy samochodem elektrycznym lub mamy firmę i nasi klienci takie samochody posiadają, zainwestowanie w tego typu urządzenie może być dobrym pomysłem. Wciąż publicznie dostępne ładowarki nie są rozmieszczone na tyle gęsto, aby zawsze można było bez problemu z nich korzystać, a do tego posiadanie takiego sprzętu we własnym garażu jest znacznie wygodniejsze.
Nie musimy przebywać w pobliżu, aby pilnować, czy nic złego nie dzieje się z pojazdem, a możemy po prostu zostawić go do ładowania w garażu, mając pewność, że nikt niepowołany nie uzyska do niego dostępu. Jest to więc bardzo praktyczne i komfortowe rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Również dlatego, że nie należy ono do najdroższych – w zależności od wybranego modelu, takie urządzenie można zakupić już za nieco ponad 2000 złotych.