W firmach prawie wszystko opiera się na IT, więc nikogo nie powinien dziwić fakt, że przedsiębiorcy często mają dylemat i nie wiedzą, co będzie lepszym rozwiązaniem: zatrudnienie informatyka na etat czy powierzenie infrastruktury IT firmie zewnętrznej. Przyjrzyjmy się tym opcjom i sprawdźmy, co jest lepsze.
Zatrudnienie informatyka na etat czy outsourcing IT: weź pod lupę koszty
Zatrudnienie informatyka na etat wydaje się wygodniejszym rozwiązaniem, ponieważ mamy go „pod ręką”, jednak czy na pewno jest bardziej opłacalne niż outsourcing IT? Raczej nie, biorąc pod uwagę fakt, że przedsiębiorca musi ponieść nie tylko koszty jego zatrudnienia, ale stworzyć i odpowiednio przygotować stanowisko pracy oraz przydałoby się co jakiś czas inwestować w jego szkolenia. Z kolei wybierając outsourcing IT firma płaci konkretną, z góry określoną kwotę za usługę, więc dokładnie wie, ile danego miesiąca zapłaci za obsługę, co umożliwia dokładniejsze planowanie budżetu. W większości przypadków okazuje się, że outsourcing IT jest tańszy niż własny pracownik.
Informatyk na etat, a może outsourcing IT? Uwzględnij dostępność
Podejmując decyzję o zatrudnieniu informatyka na etat, trzeba pamiętać, że jego dostępność może być… bardzo różna. W końcu to tylko człowiek, zatem może zachorować i pójść na zwolnienie lekarskie czy też udać się na urlop w ciągu roku. Równie ważne jest to, że wykonuje swoje obowiązki jedynie w określonych godzinach. To wszystko z kolei może powodować kosztowne przestoje w pracy firmy. Wybierając outsourcing IT, nie musisz się niczym martwić, ponieważ masz zapewnioną ciągłość świadczenia usługi. Możesz liczyć na wsparcie, nawet jeśli sytuacja kryzysowa wystąpi w weekend czy poza godzinami pracy.
Własny informatyk czy outsourcing IT? Zweryfikuj wiedzę i doświadczenie
Outsourcing IT to gwarancja dostępu do bogatej wiedzy i kompetencji. W firmach takich jak Develos zatrudnieni są specjaliści posiadający doświadczenie w różnych branżach, dzięki czemu w ramach outsourcingu IT może być świadczonych mnóstwo usług, takich jak tworzenie i optymalizowanie aplikacji mobilnych, webowych, desktopowych i wielu innych. Z kolei informatyk zatrudniony na etat może mieć ograniczone doświadczenie w niektórych obszarach. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zadać sobie pytanie: jakie są potrzeby firmy? Mając odpowiedź, łatwiej będzie zdecydować, która opcja będzie najlepsza.
Dobra firma IT: zwróć na to uwagę!
Jeśli zdecydujesz się na outsourcing IT, pamiętaj, aby zwrócić uwagę na kilka kwestii: to pomoże Ci wybrać najlepszych ekspertów. Przede wszystkim dobra firma IT powinna zaczynać współpracę od przeprowadzenia audytu IT lub dokładnego wywiadu. Gdy brak tego elementu, powinna zapalić Ci się czerwona lampka. Oprócz tego równie ważne jest zainteresowanie się ofertą usług, zespołem czy profilem obsługiwanych klientów. Czy oferta jest kompleksowa? Czy zespół składa się z pracowników mających specjalizacje w różnych obszarach? Na końcu zapoznaj się z opiniami dotyczącymi danej firmy w Internecie.