Biżuteria męska zyskuje na popularności. Złoto czy srebro na szyi lub nadgarstku nie jest już żadnym novum. Srebrny łańcuszek męski nie przykuwa uwagi tak, jak złoty, jednak pozostaje elegancki i dodaje charakteru. To uniwersalna biżuteria, pasuje do wielu stylizacji, i casualowych, i tych bardziej formalnych. Dostępny w wersjach o różnych splotach, grubościach i długościach, zapewnia panom szeroki wybór – od tych klasycznych po bardziej biżuteryjne. Łańcuszek srebrny męski to również świetny pomysł na prezent na każdą okazję. Dowiedz się, jakie są najpopularniejsze sploty! Sprawdź, jak wybrać właściwą długość łańcuszka oraz jak dbać o szlachetne kruszce – biżuterię srebrną i złotą!
Srebrny łańcuszek męski – jaki są najpopularniejsze typy splotów?
Przedstawiamy najbardziej znane sploty łańcuszków, to również doskonałe łańcuszki męskie na prezent:
- Srebrny łańcuszek męski typu pancerka
Co tu dużo mówić… Klasyka, elegancja, trwałość. To jeden z najczęściej wybieranych splotów. Przypomina pancerz, bowiem metoda, jaką połączone są spłaszczone ogniwa, zapewnia mu dużą wytrzymałość. Dzięki oszlifowanym bokom, łańcuszek pięknie mieni się w słońcu. W wydaniu grubym unikaj innych ozdób.
- Łańcuszek o splocie Figaro / operowym
Jest to bardziej urozmaicony wariant pancerki. Splot tworzy powtarzalna sekwencja polegająca na tym, że co 2., 3. lub 4. ogniwo przeplecione jest wydłużone oczko. Możesz nosić go solo, idealnie wygląda w wersji grubszej, a jeśli preferujesz bardziej subtelny rozmiar, możesz dodać do niego zawieszkę np. medalik czy krzyżyk.
- Łańcuszek typu Singapur
Jest pewną wariacją na temat panterki. Lekko skręcony, solidny, to jeden z mocniejszych splotów. Jest bardzo subtelny, a zarazem bardzo fantazyjny i oryginalny. Możesz nosić go z zawieszką, jednak jest wyjątkowo biżuteryjny, zaleca się więc umiar w doborze dodatkowej biżuterii.
- Łańcuszek typu kostka
Jest to bardzo gęsty splot, w którym zamiast owalnych ogniw są ściśle połączone ze sobą kosteczki. Bardzo ładnie odbija światło. Możesz nosić go solo, ale dobrze prezentuje się również z zawieszką.
- Łańcuszek o splocie marina / Gucci
To biżuteryjny splot, w którym każde owalne ogniwo jest podzielone poprzeczną przegródką. Poza aspektem dekoracyjnym, wzmacnia ona splot. Wywodzi się z tradycji żeglarskich. Zwykle noszony jest solo, ze względu na jego biżuteryjny charakter.
Jak dobrać długość łańcuszka?
Męskie łańcuszki srebrne dostępne są w różnych długościach. W teorii możesz nosić je jak tylko Ci się podoba. Standardem dla mężczyzn jednak jest długość ok. 50 cm, gdy łańcuszek nosisz solo. Warto dopasować go do kołnierzyka koszuli. Łańcuszek 50-centymetrowy będzie się ładnie układał pod koszulą i na niej – tutaj powinien leżeć mniej więcej między dwoma pierwszymi guzikami.
Jeśli nosisz kilka łańcuszków lub naszyjniki z wisiorkiem, możesz przebierać w długościach od 50 do 60-63 cm. Naszyjnik będzie wówczas leżał mniej więcej na środku klatki piersiowej.
Jak dbać o złotą lub srebrną biżuterię?
Co robić, by biżuteria służyła jak najdłużej, a jej blask był wciąż tak samo olśniewający? Złote i srebrne ozdoby warto:
- trzymać z dala od kosmetyków, np. nie nakładać balsamu, gdy mamy je na ciele
- przechowywać w zacienionym i suchym miejscu, by powietrze nie miało do nich łatwego dostępu. Przechowywanie biżuterii w łazience lub np. na parapecie nie jest wskazane.
Jeśli wykonany ze srebra łańcuszek (np. czystego srebra czy srebra próby 925) wejdzie w kontakt z powietrzem lub ludzką skórą, często pojawia się na nim ciemny nalot, to osad z siarczku srebra. Czernienie srebrnych łańcuszków to naturalny proces. Możesz łatwo zrobić z nim porządek. Srebrny łańcuszek możesz wyczyścić poprzez jego kąpiel roztworem z gorącej wody i sody w proporcjach 1:1. Wystarczy 15 minut. Następnie musisz go przepłukać bieżącą, ciepłą (!) wodą i wypolerować miękką np. bawełnianą ściereczką. Możesz również zastosować kąpiel w szklanej misce z dnem wyłożonym folią aluminiową, również używając wody i sody w tych samych proporcjach. Ważne, by biżuteria dotykała folii. Popularna jest również metoda czyszczenia srebra pastą do zębów, oczywiście taką bez drobinek. Trzeba pokryć nią łańcuszek, odczekać kilka minut, a następnie wypolerować miękką szmatką i przepłukać. Uważaj jednak na ten sposób przy biżuterii z dużą ilością zagłębień, ciężko będzie pozbyć się z nich pasty.
Złoto z kolei możesz wyczyścić płynem do naczyń, mydłem i miękką szczoteczką do zębów. Namocz biżuterię w wodzie z dodatkiem mydła i płynu i pozostaw na kwadrans. Następnie lekko oczyść ją przy pomocy szczoteczki, wysusz i wypoleruj miękką szmatką. Czasem stosowany jest też spirytus, w którym możesz zanurzyć na chwilę łańcuszek.