Co zrobić, gdy komputer nie widzi karty graficznej?

Co zrobić, gdy komputer nie widzi karty graficznej?

Co robić, jeżeli komputer nie widzi karty graficznej? To pytanie zadaje sobie wiele osób, którym zależy na prawidłowym utrzymaniu swojego sprzętu komputerowego. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż przyczyn tego typu stanu może być wiele. Warto więc przyjrzeć się nieco co należy sprawdzić w takiej sytuacji.

Sterowniki 

Jedną z podstawowych przyczyn tego, że nasz komputer nie widzi karty graficznej, jest brak odpowiednich sterowników komputerowych. Z tego powodu bardzo często system operacyjny nie widzi naszej karty graficznej, a co za tym idzie, nie może w pełni wykorzystać jej parametrów. Brak sterowników uniemożliwia również odczyt prawidłowych danych, takich jak, chociażby jej temperatura, czy też taktowanie procesora. W tym momencie zapewne zastanawiacie się, w jaki sposób można sprawdzić, czy to, że system nie widzi karty graficznej, jest spowodowane brakiem sterownika? Najprościej można to zrobić na dwa sposoby, a mianowicie:

-Za pomocą wbudowanego w system managera urządzeń.

-Poprzez specjalne programy diagnostyczne. Co ciekawe, wiele z nich jest dostępna za darmo w internecie, a ich obsługa jest stosunkowo prosta, a w niektórych przypadkach można śmiało stwierdzić, że jest ona wręcz intuicyjna.

Następnie należy zainstalować dedykowane dla naszej kart sterowniki, które możemy pobrać ze strony danego producenta. Gdy już to zrobimy, kolejnym krokiem jest zresetowanie naszego komputera, oraz ponowne sprawdzenie sterowników.

Uszkodzenie kart graficznej

Innym powodem, z powodu którego nasz system operacyjny nie widzi karty graficznej, jest jej fizyczne uszkodzenie. Niestety w takim wypadku najczęściej jedyną opłacalną opcją jest jej wymiana na nową. Tego typu sprawdzenia najłatwiej dokonać na dwa sposoby, a mianowicie: 

-Poprzez wspomniane przez nasz wcześniej programy diagnostyczne.

-Sprawdzając bios płyty głownej.

W przypadku drugiej opcji warto wcześniej zapoznać się ze sposobem jego uruchomienia- zazwyczaj dokonuje się tego tuż przed rozpoczęciem ładowania się systemu operacyjnego po uruchomieniu komputera. Gdy już to zrobimy, należy sprawdzić, czy widzi on naszą kartę graficzną. Jeżeli nie, może to oznaczać jej uszkodzenie.

Podsumowanie

Przedstawione przez nas przyczyny, z powodu których komputer, a co za tym idzie system operacyjny, nie widzi karty graficznej, stanowią jedynie niewielką cześć potencjalnych przyczyn. Jeżeli mimo wszystko nie jesteśmy w stanie samodzielnie ich zdiagnozować, warto wówczas skorzystać z pomocy specjalistycznego serwisu zajmującego się naprawą komputerów. Pozwoli to między innymi na uniknięcie różnego rodzaju niepotrzebnych wydatków, czy też w skrajnych przypadkach trwałego uszkodzenia naszego sprzętu komputerowego, na przykład płyty głównej.