Wady korzystania z internetu

Wady korzystania z internetu

Internet daje nam ogromne możliwości, ale jednocześnie trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że mowa o czymś, co ma zalety, ale i wady. Co więcej, skoncentrujemy się teraz na minusach. Dlaczego korzystanie z internetu nie jest dobrym rozwiązaniem?

Dużo zależy od nas samych

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że wiele zależy od osób, które decydują się na korzystanie z internetu. Wystarczy pomyśleć sobie choćby o najmłodszych. Internet jest miejscem, w którym można znaleźć wiele pomocnych materiałów, ale są też m.in. media społecznościowe, które ogromnie oddziałują na młodszych i starszych. Social media same w sobie nie są złe, ale nie ulega wątpliwości, że poruszane tematy rzadko kiedy dotyczą nauki. Dość powiedzieć, że jest to w pewnym sensie miejsce spotkań. Fakt ten niejako sprawia, że zanikają spotkania twarzą w twarz.

Im dłużej człowiek korzysta z internetu, tym większe jest prawdopodobieństwo, że może się uzależnić. Uzależnienie od internetu to bardzo poważny problem. Często jest tak, że problem widać dopiero wtedy, gdy uzależnienie bardzo się rozwinęło. Wiele osób może zastanawiać się nad tym, jak zapobiegać ewentualnym kłopotom. Temat jest niezwykle delikatny, aczkolwiek nie ma co ukrywać, że ważne jest to, iż uzależnienie może przejmować kontrolę nad życiem. Jeśli korzystanie z internetu jest najważniejszą czynnością w ciągu dnia, jest to sygnał, którego absolutnie nie można lekceważyć.

Niektórzy mogą też powiedzieć, że rozwój niejako zmusza nas do korzystania z internetu. To prawda, ale trzeba też wiedzieć, że przenoszenie wszystkiego do internetu może skutkować wzrostem cyberprzestępczości. Wystarczy pomyśleć sobie choćby o tym, ile spraw może zostać załatwionych dzięki dostępowi do sieci. Oczywiście można opowiadać o zabezpieczeniach kont bankowych, ale tak naprawdę zdecydowana większość z nas nie jest w stanie dokładnie określić sytuacji. Na dodatek co jakiś czas można usłyszeć o wyciekach danych. Danych, którym w teorii nie powinno nic grozić.

Świadome korzystanie

Wad można wymienić nawet więcej, ale to nie jest w tym momencie najważniejsze. Najważniejsze jest to, że ogromną rolę odgrywa świadome korzystanie z dostępnych możliwości. Internet ma wiele zalet, ale jednocześnie trzeba pamiętać o różnorakich wadach. W przeciwnym wypadku minusy błyskawiczne zostaną przesłonięte przez plusy. Poza tym ludzie często zdają się dochodzić do wniosku, że pewne problemy mogą dotyczyć tylko innych. Takie myślenie jest jednak bardzo złe, ponieważ kłopoty mogą dosięgnąć absolutnie wszystkich.

Ten tekst nie ma na celu zniechęcenia do korzystania z internetu. Dostęp do sieci to coś, co w pewnych okolicznościach jest zwyczajnie nieodzowne. Po prostu mamy myśleć.