Jakie są objawy uzależnienia od internetu?
Od momentu popularyzacji internetu coraz więcej osób, szczególnie młodych, ma problem z jego nadużywaniem. Problem negatywnie wpływa na koncentrację, naukę, kontakty międzyludzkie, a nawet nasila negatywne emocje i może przyczyniać się do wystąpienia depresji. Jakie objawy uzależnienia powinny być powodem do obaw? Oto najpopularniejsze z nich.
Objawy uzależnienia od internetu. Obok nich nie warto przechodzić obojętnie
Warto zauważyć, że większość ludzi korzysta z sieci codziennie, nawet przez wiele godzin. Mimo to nie każdy ma problem z jej nadużywaniem, nawet jeśli czasami odczuwa się zmęczenie od nadmiaru informacji.
Wielu ludzi ma potrzebę spędzania czasu wolnego z dala od komputera i jest to w pełni normalne – takie osoby na urlop wyjeżdżają bez telefonu, a w godzinach po pracy lub podczas wieczorów odsuwają od siebie wszelkiego typu zbędne sprzęty. Nie oznacza to jednak, że są uzależnieni. W ich przypadku prędzej można mówić o przebodźcowaniu, czyli zmęczeniu zbyt nagłą i częstą stymulacją mózgu. Objawy uzależnienia od internetu, które za to powinny wzbudzić zainteresowanie, a nawet obawy, to:
- brak zainteresowań niezwiązanych z internetem;
- brak aktywności społecznej poza siecią;
- zaniedbywanie obowiązków, odkładanie ich w czasie;
- agresywne zachowania w momencie braku zasięgu, dłuższego odcięcia od sieci lub gdy bliska osoba zwraca uwagę na zbyt długi czas spędzany w internecie.
Jak rozpoznać objawy uzależnienia od internetu u siebie samego?
Uzależnienie od internetu można zauważyć także u siebie samego. Jeśli podejrzewa się, że problem jest poważny, warto zaobserwować swoje zachowanie podczas np. wieczornego oglądania filmu z bliską osobą, spaceru czy spokojnego wieczoru przy książce i kubku herbaty. Czy podczas takich czynności pojawia się chęć, by sprawdzić coś w telefonie, choć nie ma ku temu powodu? Czy to uczucie jest niczym przymus?
Jeśli tak, zaleca się przetestować swoją wytrzymałość. Zobaczyć, jak często pojawiają się tego typu pragnienia. W ten sposób można łatwo zauważyć wystąpienie problemu, a następnie zwrócić się po pomoc. Zanim do tego dojdzie, warto też przyjrzeć się relacjom z ludźmi: czy pojawiły się kłopoty w pracy, kłótnie z przyjaciółmi, a może pogorszenie relacji miłosnej. Zanik więzi to częsta oznaka poważnego problemu związanego z uzależnieniem od internetu.
Do kogo zgłosić się po pomoc w przypadku uzależnienia od internetu?
Należy pamiętać, że oficjalną diagnozę postawi dopiero specjalista. Przed udaniem do niego warto poprosić bliskich o wsparcie i cierpliwość, a także zrozumienie.
W pierwszej kolejności najlepiej zgłosić się do psychologa. Za najbardziej skuteczny uznaje się nurt poznawczo-behawioralny. Specjalista podejmie decyzje po upewnieniu się, że w przypadku dziecka lub dorosłego doszło do uzależnienia. W przypadku potwierdzenia diagnozy u dziecka rodzice zostaną zaangażowani w szczegóły i razem z ekspertem podejmą decyzję o kolejnych krokach. To ważny i konieczny krok, by poradzić sobie z tym poważnym problemem.