Zmień siebie albo…zmień środowisko

Zmień siebie albo…zmień środowisko

Dowiesz się:
jak odnieść realne korzyści dla rozwoju swojej osobowości wprowadzając w życie jedną zmianę
jak postępować z toksycznymi ludźmi
w jaki sposób społeczeństwo wpływa na sukces życiowy jednostki

Środowisko ma ogromny wpływ na twoje życie. Nie mam na myśli jedynie otoczenia fizycznego. Przede wszystkim chodzi o środowisko społeczne. Teraz dowiesz się, jak wykorzystać tę wiedzę żeby odnieść realne korzyści.

Odłóżmy na bok ślepą wiarę w cuda i motywacyjne pranie mózgu. Omówmy problematykę SUKCESU za pomocą zdrowego rozsądku. Na sukces składa się element zależny od ciebie oraz całkowicie losowy. Dobra wiadomość jest taka, że ten pierwszy to znacznie większy obszar niż ci się wydaje.

Jesteśmy zdeterminowani przez społeczeństwo. PRAWDA czy FAŁSZ?

Jednym z elementów, który wielu ludziom wydaje się całkowicie od nas niezależny, jest otoczenie społeczne. W dużej mierze wpływa ono na nasze przekonania, myśli, zachowania, a wreszcie takie zewnętrzne aspekty, jak status społeczno-ekonomiczny. Gdybyś urodził się w starożytnej Sparcie miałbyś w głowie (i na zewnątrz) zupełnie, co innego niż masz teraz. Gardziłbyś demokracją, pieniądze uważałbyś za zło i rzecz niepotrzebną, częste obcowanie z płcią przeciwną za niegodne wojownika. Ekstremalnie, prawda? A teraz wyobraź sobie bardziej realne przykłady.

1 – spędzasz całe dnie siedząc na ławce z osiedlowymi pijakami. Jak zacząłbyś się zachowywać? Jak zmieniłoby się twoje słownictwo? Jakich nabrałbyś przekonań o ludziach pracujących?

2 – nagle dostajesz się do środowiska przedsiębiorców. Większość ludzi, z którymi przebywasz codziennie to biznesmani. W jaki sposób zaczynasz myśleć o zarabianiu pieniędzy? Jak zmienia się twoje podejście do czasu i punktualności? Czy zaczynasz nagle dostrzegać nowe możliwości?

3 – zamykają cię na parę tygodni w pokoju z pięcioma osobami, które mówią tylko o popełnieniu samobójstwa. Bez przerwy narzekają na życie. Zastanów się, jak zmieniają się twoje odczucia wobec sensu życia? Jakie tematy zaczynają dominować twój dialog wewnętrzny? Jak wpłynie to na twoje zachowanie, energię ruchów, siłę głosu, mowę ciała?

Otoczenie społeczne, w jakim się znajdujesz ma na ciebie ogromny wpływ. Twoje przekonania, wierzenia, opinie w dużej mierze są produktem 5 ludzi, z którymi masz najczęstszy kontakt. Czy więc jesteśmy zdeterminowani przez społeczeństwo? Czy jeśli otaczają nas przegrani to jesteśmy skazani na porażkę? FAŁSZ! Pamiętaj, że środowisko możesz zmienić!

Metoda 5 osób

Ludzie to istoty społeczne. Upodabniają się do otoczenia. Największy wpływ ma na ciebie 5 osób, z którymi masz najczęstszy kontakt. Wliczają się w to również postacie fikcyjne. Aleksander Wielki miał ze sobą zawsze Iliadę i czytał o czynach swojego idola Achillesa. Dzięki temu upodobnił się do niego mentalnie. A co, jeśli ty spędzasz najwięcej czasu z Ferdkiem Kiepskim?

Weź teraz kartkę i wypisz 5 osób, które mają na ciebie największy wpływ. Możliwe, że na twojej liście znajdą się znajomi, przyjaciele, koledzy z pracy czy studiów, rodzina, bohaterowie seriali a nawet gier.

To, co masz na kartce to twój zespół. Zastanów się teraz czy ta drużyna pracuje dla twojego sukcesu, czy może swoim pesymizmem, narzekaniem, nie konstruktywną krytyką i słabością charakteru ściąga cię w dół. Weź drugą kartkę i stwórz swój dream team. Tak zmodyfikuj listę 5 osób, żeby zostały na niej jedynie wartościowe znajomości.

Dokonaj zmiany siebie poprzez zmianę otoczenia

Co dalej? To proste. Przestań zadawać się z nieudacznikami. Ogranicz kontakty z toksycznymi ludźmi. Nie sugeruję, żebyś odwracał się plecami do rodziny i przestał pomagać przyjaciołom, którzy nie potrafią obejść się bez ciebie. Po prostu odetnij się od nich mentalnie. Niech ich nastroje, zachowanie i opinie nie mają na ciebie wpływu. Ty jesteś ponad tym wszystkim i masz za zadanie szukać ludzi lepszych od siebie i uczyć się od nich. Zacznij się udzielać, chodzić na konferencje, szkolenia, wolontariat, spotkania networkingowe. Po prostu zmień środowisko na takie, które przybliży cię do sukcesu. A jeśli już jesteś osobą, która prężnie działa i jest we właściwym miejscu? Zrób listę 5 osób i pielęgnuj te znajomości, ponieważ są skarbem.

Zmotywuj się

Jeśli narzekasz na środowisko, w którym się obracasz, to znaczy, że coś ci się nie podoba. Jeżeli coś ci się nie podoba to zrób jedną z dwóch rzeczy. Albo przestań marudzić i zamilcz, albo zmień to środowisko.