Ślusarz – wymierające rzemiosło, czy współczesny majsterkowicz?

Ślusarz – wymierające rzemiosło, czy współczesny majsterkowicz?

Mało kto wie, że ślusarz to zwód, który posiada status rzemieślniczy – co wynika z dość długiej historii tej profesji. Zawód ślusarza to jeden z najstarszych rzemiosł związanych z obróbką metalu na zimno. Był on znany już w starożytności – wtedy początkowo łączono go z kowalstwem. Dopiero w średniowieczu zaczęto rozdzielać te dwie profesje (zawód kowala oraz ślusarza). Wraz z licznymi zmianami, które nastąpiły w czasach współczesnych profesja ta nieco zmieniła swoją specyfikę. Zasługą tego są intensywnie postępujące zmiany technologiczne.

Czym zajmuje się ślusarz?

Profesja ślusarska nadal cieszy się sporym powodzeniem na rynku pracy. Wynika to z zapotrzebowania w naszym kraju na prawdziwych, doświadczonych specjalistów, o których obecnie coraz trudniej. Zawód ślusarza, który specjalizuje się w obróbce metali, polega na wykorzystywaniu umiejętności manualnych w celu wszelkich przeróbek metalicznych. Warto wiedzieć, że bardziej dokładny zakres obowiązków wynikających z pracowania jako ślusarz uzależniony jest od specjalizacji danej osoby.

Pracownik wykonujący zawód ślusarza w swojej pracy może skupiać się na dorabianiu kluczy, a także zamków https://www.pogotowie-zamkowe-warszawa-24h.pl/.  Niektórzy decydują się jednak na większe rozwijanie swoich możliwości. To właśnie wtedy osoba ta specjalizuje się w naprawianiu różnego rodzaju wyrobów artystycznych, które zostały wykonane z metalu. Niektórzy jednak decydują się na samodzielną realizację zleceń, które polegają na wykonywaniu ogrodzeń oraz bram. Oprócz tego ślusarz może wykonywać różne przedmioty z metalu. Najczęściej są to części do mechanizmów jak np. okucia budowlane.

Czy zawód ślusarza jest nadal opłacalny?

Ślusarz zajmuje się zatem z jednej strony wytwarzaniem prostych i nieskomplikowanych konstrukcji metalowych, z drugiej strony naprawą i konserwacją już istniejących. Taka osoba wykorzystuje do tego obróbkę ręczną, ręczno-mechaniczną lub maszynową. Dodatkowo monitoruje ona stan techniczny urządzeń oraz czuwa nad jakością wykonywanych przez siebie elementów.

Rodzaj wykonywanej przez ślusarza pracy ma ogromny wpływ na wysokość zarobków. Pensja może zatem bardzo się różnić – nawet dwukrotnie. Ślusarze znajdują zatrudnienie w zakładach przemysłowych, na budowach, w serwisach naprawy, warsztatach samochodowych, pracowniach artystycznych i firmach instalacyjnych. Część ślusarzy prowadzi jednak własną działalność gospodarczą – wtedy zakres ich usług jest znacznie szerszy. Opłacalność wykonywania tego zawodu jest zatem zależna od miejsca wykonywania pracy, doświadczenia, a także jakości i ilości wykonywanych usług.