Odtwarzacz mp3 – jaki wybrać?

Odtwarzacz mp3 – jaki wybrać?

Wielu z nas uwielbia słuchać muzyki wszędzie, gdzie to tylko możliwe. Często najlepszym rozwiązaniem, żeby ulubione piosenki były zawsze pod ręką jest odtwarzacz mp3. Jak wybrać model, który będzie dla nas optymalny? Oto kilka parametrów, na które trzeba zwrócić największą uwagę.

Odtwarzacze mp3 nadal są w modzie! Choć większość z nas słucha muzyki na smartfonach, te nieduże urządzenia dla wielu z nas wciąż pozostają niezastąpione, chociażby ze względu na niewielkie gabaryty. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, wybierając najlepszy odtwarzacz mp3?

Rozmiar i funkcjonalność

Największym atutem odtwarzacz mp3 w porównaniu np. do smartfona jest mniejszy rozmiar i dłuższy czas pracy na baterii. Kiedy wybieramy się na spacer lub idziemy pobiegać, nie zawsze mamy możliwość lub ochotę zabierać ze sobą telefon, którego wyświetlacz ma kilka cali i wypycha nam kieszeń. W takiej sytuacji najlepszy będzie mały i poręczny odtwarzacz mp3. Zazwyczaj mieszczą się one w najmniejszej kieszonce spodni, dzięki czemu możemy je zabrać ze sobą dosłownie wszędzie. Jeśli biegamy w stroju bez kieszeni, warto poszukać modelu, który będzie miał klips, dzięki któremu przymocujemy urządzenie do spodenek lub koszulki. Odtwarzaczy często używamy właśnie podczas wysiłku fizycznego, dlatego kiedy chcemy w biegu zmienić piosenkę lub zrobić głośniej, przydatne będą duże i wyraźne przyciski. Czasami bowiem trzeba zdecydować, czy postawimy na funkcjonalność czy estetykę. Ważnym aspektem jest też wyświetlacz. Niektóre modele nie mają go wcale, i choć musimy obsługiwać urządzenie tylko na słuch, sprzęt jest solidniejszy i mniej podatny na uszkodzenia. Najbardziej rozbudowane modele będą posiadać dotykowy wyświetlacz, który choć efektowny, nie zawsze sprawdza się np. w trakcie treningu.

Pamięć przede wszystkim

Jeśli chodzi o wnętrze naszego odtwarzacza, kluczowa jest oczywiście pamięć, które decyduje, ile piosenek możemy zapisać na naszym urządzeniu. Najmniejsze pod tym względem modele mają 4 GB pamięci, ale dostępne są też odtwarzacze z pamięcią 8, 16 i 32 GB. Największe są odtwarzacze o pojemności 64 GB, które bez trudu pomieszczą całą płytotekę. Z innych ważnych funkcji warto wyróżnić mikrofon. Czasami może przydać się nam dyktafon, np. jeśli podczas biegania przyjdzie nam do głowy jakiś świetny pomysł i obawiamy się, że zanim wrócimy do domu, ucieknie nam z głowy. Sporą wygodą jest też możliwość przesyłania plików przez Bluetooth, ponieważ nie musimy zawsze mieć przy sobie kabla USB. Pamiętajmy też o doborze odpowiednich słuchawek. W niektórych modelach fabryczne słuchawki mogą nas pozytywnie zaskoczyć swoją jakością, dlatego nie warto od razu spisywać ich na straty.