Magazynier — obowiązki i wymagania niezbędne do wykonywania zawodu

Magazynier — obowiązki i wymagania niezbędne do wykonywania zawodu

Wbrew powszechnemu przekonaniu praca jako magazynier wiąże się nie tylko z pracą fizyczną, lecz z dużą odpowiedzialnością. Osoba, która decyduje się na ukierunkowanie swojej ścieżki zawodowej w tym kierunku, nie powinna mieć większych problemów ze znalezieniem pracy.

Wymagania stawiane potencjalnemu magazynierowi nie są wygórowane. Nie jest wymagane wykształcenia na konkretnym poziomie edukacyjnym. Z reguły na stanowisko aplikują osoby, które ukończyły szkołę średnią lub zasadniczo zawodową, dużo rzadziej osoby z wyższym wykształceniem. Magazynierami zostają z reguły osoby młode, dopiero rozpoczynające karierę zawodową. W zawodzie liczą się przede wszystkim chęci i zaangażowanie. Bardzo dobra sprawność fizyczna z pewnością ułatwi wykonywanie powierzonych obowiązków, nie jest jednak niezbędna. 

Czym konkretnie zajmuje się magazynier?

Obowiązki magazyniera są przede wszystkim uzależnione od specyfiki oraz rodzaju samego przedsiębiorstwa. Zazwyczaj praca wiąże się z utrzymaniem porządku na całym magazynie, ułożeniem towaru w odpowiednim miejscu oraz regularną inwentaryzacją magazynu. Co więcej, do obowiązków magazyniera należy odbiór i wysyłka paczek, a więc kompleksowa realizacja zamówień i zwrotów klientów.

W zależności od branży osoba pracująca na magazynie może być także odpowiedzialna za załadunek i rozładunek aut dostawczych i dokumentację. Warto wiedzieć, że kwestia związana z dokumentami wiąże się m.in. ze składaniem sprawozdań i raportów dla przełożonego. Co więcej, magazynier może być odpowiedzialny za przyjmowanie i rozpatrywanie reklamacji klientów oraz wyjaśnianie wszelkich niezgodności.

Pnij się po szczeblach kariery i podnoś swoje kompetencje zawodowe!

Praca jako magazynier w dużych korporacjach i halach magazynowych może wymagać umiejętności obsługi maszyn, np. wózka widłowego. Jeśli zatem planujesz ukierunkować swoją ścieżkę zawodową właśnie w tym kierunku, warto już teraz pomyśleć o uprawnieniach do obsługi wózka widłowego oraz innych maszyn magazynowych.

W podniesieniu kompetencji, które wpłyną na szybszy awans, pomogą Ci szkolenia oraz kursy na magazyniera, które znajdziesz np. na http://www.centrumszkolen.net/. Profesjonalnie przeprowadzone szkolenie obejmie wiedzę teoretyczną przełożoną w przystępny sposób na praktykę, dzięki której praca magazyniera stanie się dla Ciebie bardziej zrozumiała. Szkolenie pomoże poszerzyć wiedzę z zakresu przepisów i norm prawnych, procesów magazynowych i obsługi programów. Zdobyta wiedza ułatwi wykonywanie powierzonych obowiązków i być może ułatwi zdobycie awansu.