Kubeczek menstruacyjny – alternatywa dla tamponów i podpasek?

Kubeczek menstruacyjny – alternatywa dla tamponów i podpasek?

W życiu każdej kobiety przychodzi czas, kiedy zaczyna poszukiwać alternatywy dla podpasek. Nic tak przecież nie krępuje i stresuje, jak konieczność częstych wizyt w toalecie podczas pracy, czy zajęć na uczelni. Do tego wysoki koszt zakupów podpasek, tamponów lepszej jakości… Dla pań, które szukają nowego rozwiązania, powstał kubeczek menstruacyjny. Nie jest on niczym nowym i od ręki można go kupić bez recepty w większości aptek stacjonarnych i online, drogeriach, czy sklepach internetowych.

Ekologicznie, ale czy na pewno komfortowo?

Kubeczek menstruacyjny jest zazwyczaj wykonany z silikonu medycznego. Materiał ten jest bezpieczny dla skóry i nie powoduje podrażnień w kontakcie ze skórą. Z niego wykonywane są przecież najlepszej klasy zabawki erotyczne. Można spotkać też kubki z gumy lateksowej czy plastiku medycznego. Jego kształt przypomina dzwoneczek. Dzięki gładkiej powierzchni kobieta może bez problemu zaaplikować kubeczek do pochwy. Wystarczy go ścisnąć i umieścić w ten sam sposób, jak umieszczany jest tampon. Wewnątrz pochwy kubeczek otworzy się i będzie działać jak mocna uszczelka w kranie. Instrukcja zawsze dołączona jest do opakowania i należy jej bezwzględnie przestrzegać podczas stosowania tego rodzaju produktu. Kiedy w podpaskę lub tampon wchłaniany jest płyn, zasada działania kubeczka menstruacyjnego jest zupełnie inna. W kubeczku zbiera się krew, dlatego nagromadzony płyn należy regularnie wylewać. Nie brzmi to może zbyt higienicznie, ale kubeczek nie jest przedmiotem jednorazowym, jak tampon, wkładka higieniczna czy podpaska. Po opróżnieniu kubeczek należy umyć i można go ponownie zaaplikować.

  • Nie ma konieczności wyjmowania kubeczka podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych.
  • Kubeczek należy opróżniać 2 do 4 razy dziennie, co jest zdecydowanie bardziej komfortowe niż w przypadku, chociażby tamponów. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się u pań, którym dokuczają obfite miesiączki, a ze względu np. na rodzaj wykonywanej pracy (np. call centre, praca w sklepie, na powietrzu) nie mogą sobie pozwolić na częste wizyty w toalecie. Jeden kubeczek może być bardziej chłonny niż podpaska czy tampon w najmocniejszej wersji super plus.
  • Kubeczek to także dobre rozwiązanie na noc, gdyż pozwoli spokojnie przespać noc bez zbędnych wycieczek do toalety. Na rynku są już dostępne kubeczki menstruacyjne w wersji “Night”. Tampony należy zmieniać zwykle od 4 do 8 godzin. Z kubeczkiem można spać całą noc.
  • Ten lekko nietypowy i jeszcze niezbyt dobrze znany gadżet intymny sprawdzi się też u kobiet cierpiących na infekcje stref kobiecych. Stosowanie tamponów może je powodować lub dodatkowo nasilać. Kubeczek skutecznie minimalizuje ryzyko podrażnień i reakcji alergicznych.
  • Kubeczek tworzy w pochwie bardzo hermetyczne zamknięcie, dzięki czemu nie należy obawiać się przykrych zapachów.

Po zakończeniu menstruacji kubeczek należy umyć pod ciepłą wodą z dodatkiem mydła (najlepiej antybakteryjnego), dokładnie zdezynfekować, np. sparzyć wrzątkiem i wytrzeć do sucha ręcznikiem papierowym. Następnie należy go odłożyć w sterylne miejsce i możemy go użyć podczas kolejnej miesiączki. Jeden kubeczek może służyć nawet do 10 lat, co w perspektywie czasu daje spore i całkiem realne oszczędności.

Wady kubeczka menstruacyjnego

Jak każdy produkt, zwłaszcza wszelkiego rodzaju nowości na rynku i innowacje, tak i kubeczek menstruacyjny ma swoich przeciwników i zwolenników. Podstawą jest dobranie odpowiedniego rozmiaru. To może nie być już tak łatwe, jak w przypadku innych produktów sanitarnych. Położenie macicy lub przechylenie jej szyjki może zwiększyć ilość prób dostosowywania wielkości kubeczka. Tym samym należy liczyć się z ryzykiem nie tylko dodatkowych wydatków, ale i przecieków. Jeżeli zdecydujemy się podczas miesiączki korzystać z kubeczków, musimy nauczyć się go wkładać i wyjmować – nieumiejętne wyciągnięcie może spowodować niemiłą sytuację… I najczęściej właśnie wyjmowanie go i kontakt z własną krwią wiele kobiet skutecznie zniechęca do zakupu i wypróbowania produktu. W Internecie znajdziemy wiele technik wkładania i wyjmowania kubeczka menstruacyjnego. Aby go usunąć, najprościej jest pociągnąć za wystający z dna czubek, ścisnąć delikatnie podstawę i gotowe. Jednak podobnie jak i w przypadku tamponów, każda z pań musi po prostu sama znaleźć najlepszy sposób. Nikt inny przecież nie zna własnego ciała tak dobrze, jak my same.

Kubeczek menstruacyjny nie jest dobrym rozwiązaniem dla pań, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia i zależy im na zachowaniu ciągłości błony dziewiczej (niestety kubeczek może naruszyć błonkę). Nie poleca się go również osobom, które przeszły zespół wstrząsu toksycznego. W przypadku noszenia spirali antykoncepcyjnej (wkładki domacicznej) kwestię stosowania kubeczka menstruacyjnego warto przedyskutować ze swoim ginekologiem.

Podsumowanie

Kubeczek menstruacyjny to zdecydowanie doskonała alternatywa dla tamponów i podpasek. Kiedy już nabierzesz wprawy w jego wkładaniu i wyjmowaniu, na pewno nie zechcesz wrócić do tradycyjnych środków. Sama musisz zdecydować, czy taka forma zabezpieczenia podczas miesiączki jest dla Ciebie komfortowa i odpowiednia.