Kredyt konsolidacyjny – co to jest i jakie zobowiązania można poddać konsolidacji?

Kredyt konsolidacyjny – co to jest i jakie zobowiązania można poddać konsolidacji?

Kredyt konsolidacyjny to zobowiązanie finansowe, które jest dostępne w coraz większej ilości banków. Cieszy się on bardzo dużym zainteresowaniem wśród kredytobiorców, którzy mają problem ze spłatą swoich kilku zobowiązań jednocześnie. Zobacz, na czym dokładnie polega kredyt konsolidacyjny i jakie zobowiązania można dzięki niemu połączyć.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to zobowiązanie celowe, które można przeznaczyć na spłatę dotychczasowych długów. Dzięki takiemu kredytowi możesz zastąpić kilka wysokich rat jedną, która będzie dopasowana do Twoich możliwości finansowych. W ten sposób odciążysz swój domowy budżet i sprawisz, że spłata zobowiązania przestanie kojarzyć Ci się z czymś nieprzyjemnym.

Kredyt konsolidacyjny działa na takiej zasadzie, że bank, w którym go otrzymasz, zajmuje się za Ciebie spłatą dotychczasowych długów, które chcesz połączyć – pieniądze nie trafiają bezpośrednio na Twoje konto. Wyjątkiem jest sytuacja, w której oprócz kredytu konsolidacyjnego na spłatę długów zawnioskowałeś także o środki na dowolny cel.

Nie ma konieczności, aby łączyć ze sobą wszystkie zobowiązania finansowe. Możesz połączyć tylko część pożyczek i kredytów. Mogą to być zobowiązania, które sprawiają Ci największą trudność w spłacie. Wybierając kredyt konsolidacyjny, zyskujesz niższą ratę, ale także spokój. Nie będziesz musiał przejmować się wysokimi ratami kilku różnych zobowiązań.

Jakie zobowiązania można poddać konsolidacji?

Kredyt konsolidacyjny można otrzymać na spłatę wielu różnych zobowiązań. Mogą to być kredyty: gotówkowe, samochodowe, ratalne, mieszkaniowe. Kredytem konsolidacyjnym można też spłacić pożyczki gotówkowe i kredyty w rachunku bieżącym. Zaletą konsolidacji jest to, że możesz zacząć lepiej kontrolować domowy budżet. Różne terminy i warunki spłat mogą być bardzo uciążliwe na dłuższą metę, dlatego, warto jest je zastąpić jednym, przejrzystym zobowiązaniem.

Podsumowanie

Kredyt konsolidacyjny to korzystne zobowiązanie dla osób, które przestają radzić sobie ze spłatą kilku zobowiązań jednocześnie. Aby je otrzymać, wystarczy złożyć wniosek i pozytywnie przejść weryfikację zdolności kredytowej. Jeśli nie masz negatywnych wpisów w BIK, to nie powinieneś mieć większego problemu z uzyskaniem pozytywnej decyzji kredytowej. Warto jest rozważyć takie rozwiązanie już w momencie, gdy czujesz, że liczba rat zaczyna Cię przytłaczać i nie radzisz sobie z zarządzaniem domowym budżetem.