Jak założyć własną działalność gospodarczą?

Jak założyć własną działalność gospodarczą?

Marzysz o założeniu firmy? Bycie własnym szefem i pracowanie w dowolnych godzinach to duże zalety. Jednak mimo wielu udogodnień, założenie własnej działalności gospodarczej wiąże się także z wieloma formalnościami. Jak założyć firmę? Zobacz jak założyć własną działalność gospodarczą krok po kroku. 

Kto może założyć działalność gospodarczą? 

Zanim podejmiesz się zakładania firmy, warto dowiedzieć się, kto w ogóle uprawniony jest do założenia działalności gospodarczej. Na szczęście dla większości nie ma większych ograniczeń. Żeby założyć działalność gospodarczą musisz mieć powyżej 18 lat i posiadać obywatelstwo polskie. Obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego również bez żadnych przeszkód mogą założyć działalność gospodarczą. Dlatego jeśli marzysz o własnej firmie i spełniasz powyższe warunki, to śmiało możesz brać się do składania dokumentów. 

Jak założyć działalność gospodarczą – dokumenty 

W pierwszej kolejności musisz zarejestrować swoją firmę. Jak to zrobić? Wystarczy, że wejdziesz na stronę biznes.gov, czyli ministerstwa i wypełnisz wniosek do CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Na tym etapie będziesz musiał uzupełnić informację, kto będzie prowadził dokumentację firmy. Jeśli jeszcze nie jesteś pewien czy podejmiesz współpracę z biurem rachunkowym czy księgową, to zaznacz, że dokumentację firmową będziesz prowadzić samodzielnie. W późniejszym etapie będziesz mógł bezproblemowo skorygować tę informację.

We wniosku CEIDG-1 musisz wskazać także rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej. Do wyboru masz całą listę, jednak w formularzu możesz wpisać maksymalnie 10 numerów, które będą określać rodzaj Twojej działalności. Więcej na ten temat dowiesz się na https://wspieramyfirmy.pl/zakladanie-firmy-krok-po-kroku-jak-zalozyc-dzialalnosc-gospodarcza/

Zakładanie firmy a Urząd Skarbowy 

Każda osoba z własną działalnością gospodarczą posiada NIP, czyli numer identyfikacji podatkowej. Jeśli nie miałeś go do tej pory, to wraz z realizacją wniosku CEIDG, NIP zostanie Ci nadany. Bardzo ważną kwestią związana z podatkami jest to, czy zakładasz działalność jednoosobową czy będziesz zatrudniać pracowników. 

W przypadku działalności gospodarczej jednoosobowej masz do wyboru cztery opcje podatkowe. Jakie? Opodatkowanie na zasadach ogólnych, według stawki liniowej, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej. Jeśli nie wiesz jaką formę wybrać, to warto skontaktować się z doradcą księgowym, który wytłumaczy Ci wszystkie opcje. Jeśli powyższe okienko zostawisz puste, to automatycznie zostaniesz podpięty pod opodatkowanie na zasadach ogólnych.