Jak zaaranżować antyczny stolik w salonie, sypialni?

Jak zaaranżować antyczny stolik w salonie, sypialni?

Antyczne meble to elementy wystroju wnętrza, o których marzy wielu z nas. Są nie tylko bardzo stylowe i oryginalne. Wprowadzają do wnętrza przytulną atmosferę, ciepło oraz urokliwy klimat. Mogą także mieć wartość sentymentalną, gdy należały do przodków. Podpowiadamy jak zaaranżować antyczny stolik w salonie, sypialni, by stworzył spójną całość wystroju.

Jakie meble, dodatki dobrać do antycznego stolika?

Antyczne meble bardzo często aranżujemy w pokoju dziennym lub sypialni. Warto wiedzieć, że doskonale sprawdzą się we wnętrzach w stylu: klasycznym, boho, rustykalnym oraz eklektycznym. Warto jednak podkreślić, że mogą także stanowić idealne uzupełnienie pomieszczeń utrzymanych w minimalistycznym, nowoczesnym lub industrialnym klimacie. Antyczne stoliki z oferty Antiquebeauty.eu świetnie przełamią chłód wnętrz i nadadzą im przytulnego klimatu. Warto jednak zaznaczyć, że aby antyczny stolik tworzył spójną całość z pozostałym wyposażeniem pomieszczenia, musi być połączony z nim wspólną kolorystyką, wzorem czy materiałem. Dobrym rozwiązaniem jest dopasowanie pozostałych mebli do tego antycznego, a nie na odwrót – będzie to dużo prostsze. Wspólnym mianownikiem może być także zaaranżowanie dekoracji w dawnym stylu w pomieszczeniu, np. żyrandola czy lustra. Warto jednak podkreślić, że podczas urządzania wnętrza z antycznym stolikiem bardzo ważny jest umiar, zbyt duża ilość elementów w zabytkowym stylu może wprowadzić niepotrzebny chaos. Dobrze jest zastosować metodę 20/80 – 20% antycznych elementów, a 80% współczesnych.

Jak dbać o antyczny stolik?

Warto podkreślić, że doskonałe zaaranżowanie antycznego stolika w salonie lub sypialni to tylko połowa sukcesu. Aby dobrze wyglądał przez długie lata, konieczne jest także właściwe pielęgnowanie go. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy chronić go przed kontaktem z cieczami oraz z alkoholem. Nadmierne zamoczenie mebla może spowodować pojawienie się na jego powierzchni nieestetycznych plam, które może być trudno usunąć. Na stoliku nie należy także stawiać kubków czy talerzy z gorącą zawartością. Mebel najlepiej jest regularnie przecierać z kurzu suchą ściereczką wykonaną z miękkiego materiału – flaneli lub bawełny. Gdy zajdzie konieczność umycia stolika na mokro należy użyć lekko zwilżonego materiału, a następnie dokładnie wytrzeć go do sucha. Wszelkiego rodzaju środki chemiczne wykorzystane do czyszczenia antyka powinny być jak najbardziej delikatne oraz przeznaczone do pielęgnacji drewna

W kwestii konserwacji antycznych elementów wyposażenia wnętrz warto pamiętać, że nie należy wykonywać tego zbyt często, by nie doprowadzić do zniszczenia powłoki. W tym celu wykorzystać należy preparat do politur lub olejek przeznaczony do starych mebli, jednak nie powinno się nakładać go częściej niż raz na kwartał.

Na co zwrócić uwagę, kupując antyczny stolik?

Antyki są bardzo stylowe, ale przy tym drogie. Warto podkreślić, że tylko oryginalny mebel sprzed lat będzie stanowił trwałe, eleganckie wyposażenie salonu czy sypialni. Podczas kupowania stolika należy zwrócić szczególną uwagę na łączenia (w meblach sprzed XIX wieku bardzo rzadko wykorzystywano gwoździe, stosowane były kiny, kołki oraz złącza ciesielskie). W czasie wyboru mebla warto także sprawdzić, czy posiada on sygnaturę, np. wybitą na metalowej blaszce. Trzeba także zwrócić uwagę na spód blatu stolika, w przypadku oryginalnego antyka może być on surowy, niewykończony. Wynika to z faktu, że dawniej nie zwracano uwagi na niewidoczne detale. Kupno antycznego mebla nie jest proste, ponieważ na rynku znaleźć można wiele replik w wysokiej cenie. W związku z tym, warto dokładnie sprawdzić oryginalność stolika do salonu czy sypialni, którego stan jest idealny. Za najbezpieczniejsze miejsce zakupu uważane są salony z antykami prowadzone przez specjalistów z tej branży.