Jak poznać, że ktoś nas okłamuje?

Jak poznać, że ktoś nas okłamuje?

Miej oko na te sygnały, ale nie wyciągaj pochopnych wniosków. Często przeoczamy subtelne niewerbalne sygnały, które wskazują, że ktoś próbuje nas oszukać. Miej na oko na poniższe wskazówki i nie daj się oszukać.

Częste odchrząkiwanie.

Podczas stresu spowodowanego kłamstwem uruchamiamy reakcję walki lub ucieczki. Większa ilość hormonów stresowych powoduje, że normalnie występująca w gardle wilgoć zostaje przekierowana do gruczołów potowych. Suche śluzówki gardła powodują konieczność odchrząkiwania.

Trudność w połykaniu.

Z tego samego powodu, brak wilgoci w gardle kłamcy powoduje utrudnione przełykanie często określane jako “skok jabłka Adama”.

Ruchy szczęką.

Niektórzy kłamcy otwierają usta i przesuwają szczęki tam i z powrotem. Ten ruch szczęki stymuluje gruczoły ślinowe w tylnej części gardła, jest więc próbą zwilżenia suchego gardła.

Wskazywanie oczami.

Nasze oczy pokazują, gdzie ciało chce iść. Kłamcy często patrzą w kierunku najbliższego wyjścia, ukazując chęć fizycznej i psychicznej ucieczki od  niepokoju spowodowanego przez kłamstwa. (Ludzie, którzy patrzą na zegarki komunikują sam fakt, sygnalizując chęć przerwania rozmowy).

Skierowanie stóp.

Kłamcy równie często skierowują swoje stopy w kierunku drzwi, sygnalizując chęć fizycznej i psychicznej ucieczki od niewygodnej sytuacji.

Brak gestów.

Kłamcy zazwyczaj mają trudności z wykorzystaniem gestów, takich jak wskazywanie palcem, lekkie klepanie ręką po stole lub dyskretne ruchy głowy. Zaprzeczanie, w połączeniu z żywą gestykulacją zwykle wskazują prawdziwość wypowiedzi.

Ruch głowy do tyłu.

Kłamcy mają tendencję do poruszania głowami lekko do tyłu, kiedy kłamią. Ten subtelny gest jest próba zdystansowania się od źródła ich niepokoju. Ludzie mają tendencję do skłaniać się ku ludziom i rzeczom, które im się podobają i dystansować się od ludzi i rzeczy, których nie lubią.

Pochylanie się do tyłu.

Klamcy często kołyszą całym ciałym lekko do tyłu, aby zdystansować się od swoich celów. Ludzie, których okłamujemy powodują w nas niepokój ze względu na obawę przed złapaniem na kłamstwie.

Wgłębienie w mostku.

To wgniecenie u podstawy szyi i jeden z najbardziej wrażliwych obszarów ciała, ponieważ każdy problem w tym miejscu może zakłócać normalne oddychanie. Gdy kłamcy czują zagrożenie, czasami przykrywają to miejsce psychicznie chroniąc się przed zagrożeniem wykrycia. Kobiety, które leżą i mają na sobie naszyjniki mogą chcieć go chwycić, podnieść, lub ciągnąć aby chronić delikatne miejsce na szyi.

Subtelne niewerbalne sygnały, które wskazują na oszustwo mogą zapewnić dodatkowe wsparcie w celu ustalenia, czy osoba Cię okłamuje, ale pamiętaj: Żadna niewerbalna wskazówka nie decyduje całości. Niewerbalne sygnały są najbardziej wiarygodnymi wskaźnikami kłamstwa, kiedy występują w skupiskach i skupiskach skupisk. Najlepszym sposobem na określenie prawdziwości pozostaje porównanie tego, co dana osoba mówi do obiektywnych faktów. Wobec czego, wykrywanie oszustwa zawsze pozostanie trudnym zadaniem: Uczciwi ludzie często mówią i robią rzeczy, które wykluczają się wzajemnie, nieuczciwi i kłamcy często mówią i robią rzeczy, które sprawiają, że wydają się prawdziwe. W końcu to przewaga dowodów odróżnia prawdę od oszustwa.