Jak osiągnąć swój cel?

Jak osiągnąć swój cel?

Każdy z nas ma swoje marzenia i cele. Myśli i fantazje to jedno, jednak realizacja naszych założeń jest już znacznie trudniejsze. Często próbujemy po czym rezygnujemy w trakcie. Czasem jednak nawet nie staramy się zrealizować naszych celów ponieważ uważamy, że i tak nam się to nie uda.

Czy osiąganie własnych celów naprawdę jest aż tak trudne? Otóż ten proces można znacząco usprawnić. Istnieje kilka metod realizowania założonych przez siebie celów i w dzisiejszym artykule je przedstawimy.

Czy aby na pewno określiłeś swój cel?

Cel powinien być jasno określony, umiejscowiony w konkretnych ramach czasowych a także możliwy do zrealizowania. Niby to banał, jednak sporo osób gubi się już w tym momencie. Dla przykładu zapytana o swój cel osoba może powiedzieć, że “chcę być szczęśliwa”. Taki cel może i brzmi pięknie, jednak nie zmienia nic w życiu. Dlaczego? Otóż pojęcie “bycie szczęśliwym” jest zbyt ogólne i można je odbierać na wiele sposobów. Wychodząc więc z założenia, że po prostu chcemy być szczęśliwi, raczej nie będziemy wiedzie,ć jak to osiągnąć. Co zatem powinniśmy zrobić?

Otóż przy realizacji swoich celów powinniśmy jasno określić, co konkretnie chcemy osiągnąć. Posługując się cały czas przykładem z marzeniem “bycia szczęśliwym”. Dobrze, mamy takie marzenie ale to dopiero początek naszej drogi ponieważ powinniśmy dalej zastanowić się co sprawi, że będziemy odczuwać szczęście. Zmiana miejsca zamieszkania, nowy samochód, większa pensja, a może znalezienie partnerki? To już indywidualna sprawa każdego z nas.

W porządku – zastanowiliśmy się i wiemy już, że do szczęścia brakuje nam zmiany samochodu oraz znalezienia partnerki. W takim przypadku powinniśmy się zastanowić, w jaki sposób możemy przybliżyć się do tych rzeczy. Nowy samochód możemy zdobyć poprzez podniesienie swoich kwalifikacji i jednoczesne zwiększenie swojej pensji bądź poprzez wzięcie dodatkowych zleceń bądź nadgodzin. Partnerkę znajdziemy np. poprzez poprawę swojej sylwetki, zmianę stylu ubierania czy założenie konta na portalu randkowym.

Duży cel składa się z małych celów

Jak widzisz Twój główny cel składa się z kilku mniejszych jednak bardzo ważnych celów. Realizacja każdego z nich przybliża Cię do osiągnięcia i tego dużego. Tak już wygląda świat. Aby osiągnąć coś wielkiego, potrzebny jest plan, często duży i rozłożysty.

Spójrz np. na mosty. Zanim je postawiono, ktoś musiał je zaprojektować, ktoś inny dostarczyć materiałów a jeszcze inne osoby zajęły się budową mostu. W Twoim życiu jest podobnie i być może czytając ten artykuł, właśnie rozpocząłeś własną budowę mostu ze świata niepowodzeń i smutku na stronę świata spełnienia i szczęścia.