Jak odpowiednio dobrać części do dojarek?

Jak odpowiednio dobrać części do dojarek?

Mleko jest produktem spożywczym, na który popyt jest niezmiennie wysoki od wielu lat. Dzięki bogactwu składników odżywczych, takich jak białko oraz wapń, jest to produkt uznawany za jeden z najpopularniejszych artykułów spożywczych. Wielu gospodarzy zajmuje się więc hodowla krów, aby można było zakupić produkty mleczne z dobrych, sprawdzonych źródeł. Musimy pamiętać, że coraz rzadziej krowy dojone są ręcznie. W dobie rozwijających się technologii pieczę nad tym obowiązkiem przejęły zmechanizowane dojarki, które wyręczają w pracy gospodarza. Aby jednak unikać awarii oraz nieprzyjemnych sytuacji związanych z jakością mleka, warto regularnie wymieniać i serwisować części do dojarek.

Dlaczego dojarki są potrzebne w gospodarstwie?

Jeszcze całkiem niedawno gospodarze ręcznie doili swoje krowy, aby pozyskiwać mleko na sprzedaż oraz na własne potrzeby. Mleko prosto od krowy miało wówczas wyjątkowy smak, który spowodowany był podawaniem zwierzętom naturalnej paszy oraz brakiem substancji konserwujących i wydłużających datę przydatności do spożycia. Wielu gospodarzy, którzy stawiają na zysk ze swojej hodowli, posiada bardzo duże ilości bydła. Oznacza to, że nie są oni w stanie wydoić wszystkich krów ręcznie.

Właśnie dlatego powstała myśl technologiczna, która wprowadziła na rynek zmechanizowane i w pełni zautomatyzowane dojarki. Zdecydowanie ułatwiają i przyspieszają pracę przy dużej ilości zwierząt. Aby zachować wysoką jakość produktów mlecznych oraz zadbać o zdrowie i higienę naszych zwierząt, warto regularnie sprawdzać, czyścić i serwisować części do dojarek. Zapobiegnie to wielu nieprzyjemnym sytuacjom, pozwoli uniknąć stanów zapalnych wymion oraz podniesie jakość pozyskiwanego mleka.

Jak dbać o higienę części do dojarek?

Wymiona są bardzo delikatną częścią ciała dojnej krowy. Bardzo istotne jest, aby części do dojarek, szczególnie te, które mają bezpośredni kontakt z ciałem zwierzęcia, podlegały regularnemu, dokładnemu czyszczeniu i dezynfekcji. Zaniedbania w tej sferze mogą doprowadzić do rozwoju bakterii chorobotwórczych oraz powstawania trudnych do wyleczenia stanów zapalnych. Efektem może być występowanie krwi w mleku lub szybkie psucie produktu.

W skład owych części wchodzą gumy strzykowe, uszczelki oraz rury przesyłowe, które odpowiadają za transportowanie mleka z wymion do odpowiednich pojemników. Należy wybierać części wykonane z najwyższej jakości materiałów, ponieważ od tego zależy ich trwałość i wytrzymałość. Akcesoria, które znajdują się podczas dojenia najbliżej ciała krowy, powinny być szczególnie zadbane i czyste. Nasze wątpliwości powinno wzbudzić każde odbarwienie oraz zmiana wyglądu narzędzia. Wówczas należy je bezwzględnie wymienić na nowe, aby zapobiec konsekwencjom chorobowym i stratom finansowym. Żywotność wszystkich akcesoriów do dojarek jest wyższa, gdy odpowiednio o nie dbamy i pielęgnujemy je.

Które części do dojarek bezpośrednio stykają się z ciałem zwierzęcia?

Dojenie krów przy pomocy dojarek to niełatwe zadanie. Obsługa urządzeń jest bardzo skomplikowana i wymaga odpowiedniej praktyki i wiedzy. Dodatkowo rozwój technologiczny, mimo że ułatwia pracę gospodarzy, niestety może powodować podrażnienia ciała zwierząt, szczególnie jeśli są bardzo delikatne. Najważniejszą częścią, która ma bezpośredni kontakt z ciałem, jest guma strzykowa. Powinna ona być idealnie dopasowana do rozmiaru wymion krowy, ale również regularnie czyszczona i dezynfekowana. Odpowiada ona za masowanie wymion, które prowadzi do oddawania przez krowę mleka.

Zbyt ciasna guma strzykowa będzie prowadziła do podrażnień, stanów zapalnych oraz trudności z oddawaniem mleka. Musimy uważać również na materiał, z którego została wykonana. Powinien być wystarczająco elastyczny, aby umożliwiać komfortowe dojenie. Zbyt sztywne tworzywo to również ryzyko podrażnień i zapaleń. Idealnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie silikonowych dodatków i części, które z łatwością dopasują się do wymion i będą dla nich delikatne.