Jak działa klimatyzator?

Jak działa klimatyzator?

Planujesz klimatyzację do domu lub biura, ale zastanawiasz się jak to w ogóle działa? Z pomocą przychodzi Ci ten artykuł! Poznaj części i zasady działania klimatyzatora i rozwiej swoje wątpliwości. Przy okazji dowiedz się, z usług jakiej firmy skorzystać, aby w pomieszczeniu panowała zawsze odpowiednia temperatura – niezależnie od warunków atmosferycznych na zewnątrz.

Z czego składa się klimatyzator i jakie części odpowiadają za jego działanie?

Klimatyzator to doceniane przez wszystkich urządzenie – nikt nie lubi męczyć się w czasie upałów, a tych w Polsce latem nie brakuje. Zmiany klimatu wskazują na to, że upalnych dni w czasie wakacji będzie z roku na rok przybywać. Warto więc zamontować klimatyzację we własnym domu lub biurze – tak, aby na co dzień czuć się komfortowo.

Elementami składowymi każdego klimatyzatora są:

  • sprężarka,
  • parownik (wyposażony w wentylator),
  • skraplacz (również wyposażony w wentylator).

Schemat działania klimatyzatora

Po uruchomieniu klimatyzatora wentylator promieniowy sprawia, że rozpoczyna się obieg powietrza na parowniku zamontowanym w pomieszczeniu. Powietrze we wnętrzu ulega ochłodzeniu na parowniku i oddaje ciepło gazowi krążącemu w zamkniętym obiegu. Wzrasta temperatura gazu w sprężarce i zostaje on przetłoczony do skraplacza na zewnątrz. To w tym miejscu ciepło z gazu zostaje oddane do powietrza zewnętrznego. Gaz wchodzi w proces skraplania, a powstała ciecz przedostaje się do elementu rozprężnego. Zmniejszone ciśnienie cieczy jest równoznaczne ze zmniejszeniem temperatury. To jednak nie koniec. Schłodzona ciecz ponownie przechodzi przez parownik – zostaje ogrzana i zamienia się w gaz. Chociaż korzystając z klimatyzatorów, sprawa wydaje się prosta, jak widać cały mechanizm jest nieco bardziej skomplikowany.

W przypadku różnic w budowie klimatyzatorów, mogą nastąpić inne schematy działania.

Czy warto mieć klimatyzator w domu?

Jeszcze do niedawna klimatyzacja w domu kojarzona była albo z luksusem albo z zachcianką. Dziś to normalna i powszechna praktyka, bo jednorazowa inwestycja w wysokości kilku tysięcy złotych, daje tak naprawdę poczucie komfortu przez kolejne lata. Prawidłowo używany klimatyzator to ogromna wygoda, na którą zasługuje każdy. Warto pamiętać, że różnica temperatury powietrza między wnętrzem a zewnętrzem powinna być mniejsza lub równa 7 stopniom Celsjusza.

Klimatyzatory od sprawdzonych producentów

Klimatyzator działa nie tylko wtedy, kiedy jest prawidłowo używany. Kluczem do sukcesu jest najpierw wybór właściwego producenta, dostawcy i instalatora. Najlepiej połączyć zakup klimatyzatora z jego montażem – to zapobiega ewentualnym komplikacjom w postaci błędów instalacji i zrzucania winy na inne firmy. Profesjonalna firma jest też w stanie zaproponować różne rozwiązania, podpowiedzieć co spełni konkretne oczekiwania i zagwarantować obsługę na każdym etapie umowy.

Strefa Klimy dostarcza i montuje klimatyzatory w Warszawie i okolicy

Klimatyzatory od renomowanych i znanych producentów (np. Toshiba, Samsung i LG) dostarcza zespół Strefa Klimy. Z oferty mogą skorzystać osoby z Warszawy i okolicznych miejscowości, w tym na przykład: Żyrardowa, Grodziska Mazowieckiego, Pruszkowa i Milanówka. Sprawdź też klimatyzacja Pruszków. Strefa Klimy zapewnia fachowe doradztwo, montaż klimatyzatora i naprawę w przypadku ewentualnych błędów czy problemów z działaniem urządzenia. To kompleksowe podejście, dzięki któremu klienci zyskują nie tylko wygodę, lecz także poczucie bezpieczeństwa.

 

Decyzja o zakupie i montażu klimatyzatora to inwestycja na lata. Warto więc powierzyć ten temat specjalistom – skorzystać z ich doświadczenia i wiedzy, by czerpać jak największą satysfakcję z wprowadzonego rozwiązania.