Fenomen robótek ręcznych – od czego zacząć?

Fenomen robótek ręcznych – od czego zacząć?

Od jakiegoś czasu na popularnych portalach, na których szukamy inspiracji, można zauważyć renesans robótek ręcznych. Nie brak profili prezentujących dzieła z włóczki wykonane na drutach lub szydełku. Pewnie w głowach wielu z nas pojawiły się myśli – też bym tak chciała, ciekawe czy bym tak umiała, a część być może nawet od razu zamówiła motek włóczki.

Przez dłuższy czas wydawało się, że robótki tego typu odeszły już do przeszłości. Że było to zajęcia zarezerwowane dla naszych babć lub ewentualnie mam. Tymczasem coraz więcej osób sięga po włóczkę. Dlaczego? Przede wszystkim to doskonały sposób na relaks i wyciszenie, a także satysfakcja, że udało nam się coś zrobić samodzielnie. Kiedy już opanujemy podstawy i zobaczymy pierwsze efekty, wypełni nas nie tylko duma, ale nasz zapał jeszcze wzrośnie. Wzięcie w dłonie drutów lub szydełka daje nam również możliwość na stworzenie niepowtarzalnych elementów dekoracyjnych do naszego domu, na choinkę, a przy systematyczności nawet ubrań. Nasi znajomi z całą pewnością nie będą mieli takich samych! Dla wielu zaawansowanych już w robótkach ręcznych to również sposób na dodatkowy zarobek.

Sięgając po raz pierwszy po szydełko lub druty, trzeba dobrze wybrać wzór, za jaki mamy zamiar się zabrać. Jeśli na pierwszy raz wybierzemy coś skomplikowanego, istnieje duże prawdopodobieństwo, że od razu się zniechęcimy i zabraknie nam samozaparcia, gdy zgubimy oczko lub wbijemy szydełko nie tam, gdzie trzeba. Dlatego nie warto kierować się ambicją. Prosty to wzór to przede wszystkim podstawowe sploty, które na początku nie sprawią nam dużego problemu, a gdy już je opanujemy, będą świetną podstawą dla tych bardziej skomplikowanych.

Kiedy zaczynamy coś, ważne jest dla nas szybkie zobaczenie efektów. Więc co najlepiej sprawdzi się u początkujących? Na szydełku możemy zacząć od prostych kształtów, na przykład serca lub nieskomplikowanych podkładek pod kubki, by niedługo później przejść do ozdób świątecznych albo większych projektów, jak ozdobna poszewka na poduszkę. W przypadku drutów najmniej wymagającym wyborem jest szalik. Nieco później możemy pokusić się o dopełnienie naszej zimowej stylizacji, czyli wykonanie czapki.

Jeżeli szukamy jakiegoś zajęcia, które pozwoli nam się wyciszyć, zagospodarować czas w zimowy wieczór albo po prostu zajmie ręce w czasie oglądania kolejnego odcinka serialu, robótki ręczne są na pewno czymś, co warto sprawdzić. A nuż odkryjemy nową pasję? A przy okazji w naszym domu mogą pojawić się ciekawe dekoracje lub w naszej szafie przybędzie ciekawych opcji na wyjście.