Czym jest wędka spinningowa ?

Czym jest wędka spinningowa ?

Co to jest wędka?

Wędka to urządzenie służące do połowu ryb. Zwykle składa się z długiego, elastycznego kija z żyłką i haczykiem na jednym końcu oraz jakiejś formy przynęty na drugim końcu. Wędki wykonane są z kilku różnych rodzajów materiałów w tym z włókna szklanego, bambusa i drewna. Bambus to rodzaj trawy pochodzący z większości tropikalnych regionów świata, który jest szeroko stosowany jako roślina ozdobna i ze względu na jej użyteczność w budownictwie. Wędki bambusowe są często używane przez wędkarzy muchowych, ponieważ mają bardzo niską wagę.

Czym charakteryzują się wędki spinningowe ?

Spinning to jedna z technik wędkarstwa. Wędki spinningowe znajdują wszechstronne zastosowanie, ale w szczególności najlepiej sprawdzają się podczas połowu ryb drapieżnych. Wędki te nadają się do wędkowania z brzegu jak i z łodzi. Oprócz tego wędki spinningowe świetnie współpracują z przynętami takimi jak: twistery, blaszki, woblery i gumy. Wędki spinningowe generalnie są lekkie, poręczne i elastyczne co ułatwia manewrowanie nimi. Są bardzo wytrzymałe i odporne na mechaniczne uszkodzenia wyrządzone przez dużą rybę.

Korzystanie z wędki spinningowej podczas łowienia ma wiele zalet. Te wędki są lekkie, co sprawia, że łatwo je zabrać ze sobą i oferują wiele korzyści, których nie mogą dorównać inne wędki. . Na przykład wędki spinningowe mogą być używane podczas łowienia w słodkowodnych strumieniach i jeziorach. Wędka spinningowa ułatwia również wędkarzowi holowanie ryby, nawet jeśli wędka jest trzymana poziomo z ciałem skierowanym w dół. Te wędki są również przydatne do trollingu, ponieważ pozwalają na użycie mniejszej ilości żyłki.

Czym różnią się wędki spinningowe ?

Na rynku jest wielu producentów, którzy oferują swoje wędki spinningowe. Każdy z nich posiada swój własny patent i poszukuje nowych technologii, aby udoskonalać swoje produkty. W większości przypadków wędki mogą różnić się :

  • długością,
  • wagą,
  • ciężarem wyrzutu,
  • materiałem wykonania,
  • ilością segmentów,

Jaka wędka spinningowa jest dobra na poszczególne ryby ?

Jeśli chcesz wybrać się na połów szczupaka, powinieneś wybrać wędkę spinningową o ciężarze wyrzutu ponad 60g. Z kolei, jeśli chodzi o okonia i pstrąga wystarczy Ci wędka o ciężarze wyrzutu 20g. W połączeniu z małymi błystkami i woblerami są niezawodne. Długość tych wędek nie przekracza 2m, a także nadają się łowienia metodą tzw. drop shot.

Podsumowanie

Pamiętaj, aby Twój połów zwieńczył się sukcesem Twoja wędka musi być odpowiednio dobrana do ryby, którą chcesz złowić oraz powinna być kompatybilna z kołowrotkiem. Kompleksowo dobrany sprzęt to połowa sukcesu. Jest to ważne aby wędka nie obciążała Twojej ręki podczas połowu.