3 pomysły na niebanalne rozwiązania dekoracyjne z farbami do drewna

3 pomysły na niebanalne rozwiązania dekoracyjne z farbami do drewna

Farba do drewna to niezwykle uniwersalny produkt dekoracyjny, który pozwala na uzyskanie niezliczonej ilości efektów i wzorów. Z jej pomocą można np. łatwo zmienić wygląd zużytych mebli, drzwi oraz innych elementów wyposażenia z naturalnego materiału. Przyglądamy się kilku ciekawym pomysłom na uzyskanie oryginalnego wyglądu drewna za pomocą dedykowanych mu farb i innych środków dekoracyjnych. Odkrywamy również, jakie efekty można uzyskać za pomocą popularnych technik, takich jak faux bois czy ombre.

1. Efekt faux bois

Technika ta polega na imitowaniu wyglądu drewna na powierzchni, która nim nie jest lub dodawaniu gładkiej drewnianej powierzchni charakterystycznego efektu słojów. W tym celu można użyć różnych kolorów i odcieni, aby uzyskać konkretne rodzaje drewna, takie jak ciemne sosny, jasne dęby czy też egzotyczne gatunki.

Popularna technika malowania faux bois świetnie sprawdza się w przypadku renowacji mebli poprzez malowanie ich specjalnymi farbami do drewna oraz np. ręczne rysowanie linii, plam i szczegółów, które imitują drewniane słoje, sęki czy porowatość materiału.

2. Efekt ombre

Technika malowania ombre polega na stopniowym przechodzeniu od jednego koloru do drugiego, tworząc efekt gradientu. Może to być wykonane poprzez nanoszenie farby na drewno w różnych miejscach i stopniowym rozcieraniu jej lub przez malowanie kolejnych warstw farby o różnym odcieniu, by uzyskać pożądany efekt.

Efekt ombre jest coraz częściej używany do dekoracji wnętrz, szczególnie mebli lub dodatków, aby nadać im oryginalny i niepowtarzalny charakter. Świetnie sprawdza się w przypadku komód z kilkoma szufladami, ułożonymi jedna nad drugą – najwyższą malujemy np. na biało, środkowe jasnym odcieniem wybranej farby, a najniżej położoną ciemniejszym odcieniem tej samej farby. Wtedy ombre będzie wyglądać niezwykle efektownie.

3. Efekt przetarcia

Technika malowania drewna z efektem przecierania polega na naniesieniu na drewno kilku warstw farby, a następnie delikatnym starciu powłoki na niektórych fragmentach danego elementu. W ten sposób uzyskuje się wygląd mebla podobny do naturalnego przetarcia i zużycia.

Można to zrobić na kilka sposobów – użyć specjalnych narzędzi do przecierania, takich jak pędzel z naturalnym włosiem lub specjalny wałek z gąbki, czy też wykorzystać papier ścierny lub twardą gąbkę do delikatnego ścierania powstałej powłoki z wybranych fragmentów drewna. Warto pamiętać, że technika ta wymaga czasu i cierpliwości, ponieważ farba do drewna musi wyschnąć, zanim zostanie starta.