Jak wygląda zabieg implantacji i czy jest się czego obawiać?

Jak wygląda zabieg implantacji i czy jest się czego obawiać?

Implantacja zębów może okazać się konieczna niezależnie od wieku, z różnych powodów. Zabieg wykonuje się po usunięciu zęba, na przykład ze względu na chorobę kości, ale także po jego utracie związanej z wypadkiem lub procesem starzenia organizmu. Implantację można przeprowadzić najwcześniej dwa miesiące po tym zdarzeniu. Sama operacja nie trwa długo, należy jednak odpowiednio się do niej przygotować i zadbać o proces rekonwalescencji, aby implanty zębów przyjęły się prawidłowo.

Czym jest zabieg implantacji?

Zabieg implantacji oznacza wszczepienie implantu zęba – tytanowej śrubki – w miejsce ubytku w jamie ustnej. Oczywiście, możliwe jest także osadzenie kilku implantów, w zależności od potrzeb. Celem zabiegu jest poprawa jakości życia pacjenta i wznowienie prawidłowego funkcjonowania jego narządu żucia.

Implanty zębów a związane z nimi obawy

Zabieg implantacji jest całkowicie bezpieczny. Nie da się jednak ukryć, że proces odbudowy ubytków jest dość długotrwały i wymaga od operowanego wyrzeczeń po wszczepieniu implantów zębów. Obawy pacjentów związane z zabiegiem dotyczą najczęściej:

  • jego bolesnego przebiegu
  • procesu przygotowawczego
  • uciążliwej rekonwalescencji
  • poniesionych kosztów
  • trwałości implantu.

Zacznijmy od pierwszego z wymienionych lęków i rozprawmy się z najbardziej popularnym mitem. Zabieg implantacji nie jest bolesny, ponieważ wykonuje się go przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Trwa on kilkanaście minut i polega na nacięciu dziąsła, wszczepieniu implantu i założeniu szwów, które mogą zostać zdjęte po upływie mniej więcej siedmiu dni.

Jeśli zaś chodzi o przygotowanie do implantacji, najważniejsze jest wykonanie badań diagnostycznych oraz konsultacja stomatologiczna i chirurgiczna. Zarówno pacjent, jak i lekarze muszą mieć pewność, że wszczepienie implantu zęba jest możliwe i bezpieczne. Jeśli nie wystąpią żadne przeciwwskazania, pacjent nie musi dodatkowo przygotowywać się do implantacji. Z pewnością nie jest to tak restrykcyjny proces, jak w przypadku wykonywania badań dotyczących dalszych części układu pokarmowego. 

Dużo trudniejszy jest etap rekonwalescencji i odpowiednia higiena po wszczepieniu implantów zębów. Gojenie rany jest bowiem kluczowe dla okresu trwałości zastosowanych elementów. Na mniej więcej dwa tygodnie należy zmienić dietę, aby nie obciążać narządu żucia – wskazane są zatem pokarmy płynne. Zabronione jest palenie papierosów i spożywanie produktów, które mogą spowodować powstanie przebarwień. Higiena jamy ustnej musi być przeprowadzana w sposób ostrożny, z większą częstotliwością, niż dotychczas.

Całkowity koszt usługi zależy natomiast między innymi od wybranej kliniki i liczby koniecznych konsultacji przed zabiegiem. Pamiętaj, że jest to inwestycja na lata i najważniejszy jest wybór zaufanego specjalisty. Dlatego udaj się do centrum stomatologii Citistom – wizytę możesz zarezerwować online.