Holter EKG – czego powinniśmy być świadomi na temat badania?

Holter EKG – czego powinniśmy być świadomi na temat badania?

Różnego rodzaju choroby i wady serca i układu krwionośnego to bardzo poważny problem. Dlatego też nie należy lekceważyć jakichkolwiek pojawiających się problemów związanych z układem sercowo-naczyniowym. Bardzo często nasze ciało samo daje nam znak, że coś niedobrego się dzieje. Ważne, aby odpowiednio zareagować na nie i udać się w odpowiednim czasie do lekarza, a nie czekać aż będzie za późno. Każdy z nas jest na nie narażony. Ale bardzo często nasze zdrowie zależy od tego jak szybko udamy się do lekarza a potem, jak szybko zostanie postawiona nam odpowiednia diagnoza. Bardzo często w momencie, kiedy lekarz zauważy, że nasze serce nie pracuje w odpowiedni sposób to zleca się założenie urządzenia holter EKG. Dzięki niemu można monitorować serce przez długi czas.

Czym właściwie jest holter EKG?

Na temat zwykłego EKG chyba nie trzeba nikomu dużo mówić, prawda? Prawdopodobnie większość doskonale sobie zdaje sprawę z tego na czym ono polega. Jednak jak już wspominaliśmy na wszelkiego rodzaju pojawiające się dolegliwości, które mogą być związane właśnie z układem sercowo- naczyniowym nie można lekceważyć. A dlaczego? Krótko mówiąc mogą one być sygnałem bardzo poważnych chorób. Dlatego też w momencie, kiedy lekarz posiada jakiekolwiek wątpliwości co do pracy naszego serca podczas badania EKG to może zlecić to, aby został nam założony holter EKG.

A czym on tak właściwie jest? Krótko mówiąc pomaga on w rozpoznawaniu różnych wad i nawet chorób serca. Ma to oczywiście związek z tym, że podczas wykonywania tradycyjnego EKG możemy obserwować pracę serca tylko przez czas trwania badania. Natomiast w momencie, kiedy zostanie nałożony nam holter EKG to możliwe jest jego obserwowanie przez znacznie dłuższy czas. Lekarz widzi wtedy jak w danym momencie naszego dnia zachowuje się nasze serce. Dłuższy pomiar pozwala na znacznie dokładniejszy odczyt i co więcej o możliwość porównywania pracy serca w spoczynku i podczas wysiłku. Właśnie w ten sposób można rozpoznać naprawdę wiele zarówno chorób jak i wad układu sercowo- naczyniowego.

Na co pozwala holter EKG?

Kiedy zostanie założony nam holter EKG to tak naprawdę możemy funkcjonować całkowicie normalnie. Jednak należy pamiętać o tym, aby powstrzymać się od wchodzenia pod prysznic, aby nie zalać wodą całego urządzenia. Przedmiot ten może zostać na nas nałożony także wtedy, gdy występują u nas zawroty głowy, omdlenia, kołatanie serca i różnego rodzaju inne złe stany. Dzięki holterowi EKG można bardzo łatwo określić, czy objawy te mają związek z chorobami układu sercowo- naczyniowego. W momencie, kiedy zostaje ona na nas założony to praktycznie zawsze zostaje zlecone nam uprawianie aktywności fizycznej. A wszystko to po to, aby określić czy może wystąpić u nas jakaś choroba bądź wada. Lekarzowi od samego początku chodzi o bezpieczeństwo takiego pacjenta, dlatego jeśli już posiadamy holter EKG to powinniśmy zrobić wszystko, aby badanie przebiegło zgodnie z zaleceniami.