Wpływ zwierząt na zdrowie człowieka

Wpływ zwierząt na zdrowie człowieka

O zbawiennym wpływie zwierząt na samopoczucie i zdrowie człowieka może powiedzieć każdy właściciel psa, kota czy innego pupila. Nie tylko ten, kto posiada zwierzę będzie o tym przekonany – lekarze także to potwierdzają!

Terapia z wykorzystaniem zwierząt jest znana od dawna, kiedy to dziecięcy psychiatra Boris Levinson rozwinął dogoterapię w pracy z dziećmi autystycznymi. Dzięki interakcjom dzieci z psem otwierały się one również na pracę z terapeutą, nawet jeśli wcześniej miały z tym problemy. Próby włączenia zwierząt w leczenie były podejmowane dużo wcześniej, jednak to właśnie Levinson jest uważany za pioniera badań w tym temacie. Wiemy, że zwierzęta są bardzo pomocne w terapii, ale wiele osób zastanawia się, na czym właściwie ta pomoc polega. To oczywiście zależy od rodzaju terapii i konkretnego zwierzęcia. Głównym założeniem w każdym przypadku jest jednak stymulacja sensoryczna, czyli pobudzanie zmysłów.

Jaką terapię wybrać?

Do każdego pacjenta należy podchodzić indywidualnie, ponieważ nie każda terapia będzie odpowiednia dla wszystkich. W przypadku dzieci z porażeniem mózgowym, niepełnosprawnością psychoruchową warto wybrać hipoterapię, ponieważ jazda konna ma na nie bardzo dobry wpływ. Z kolei dzieci z autyzmem często korzystają z dogoterapii. Osoby te mają trudności w funkcjonowaniu społecznym, a psy, jako zwierzęta uważane za społeczne pomagają im w zrozumieniu tychże relacji. Z czasem dogoterapia ułatwia dzieciom autystycznym nawiązywanie więzi, a co za tym idzie zaangażowanie się w interakcję i innymi osobami. Oczywiście pies jest prostszy w relacjach niż ludzie – jednak dla dzieci autystycznych jest to niezwykle ważne, ponieważ łatwiej go zrozumieć. Na rozwój głębszych więzi potrzeba czasu. Psy pozytywnie wpływają także na pacjentów z tzw. negatywnymi objawami schizofrenii, czyli wycofaniem społecznym, zamykaniem w sobie czy apatią. Inną grupą pacjentów są weterani wojskowi z zespołem stresu pourazowego oraz osoby starsze. W ich przypadku doskonale sprawdza się praca ze zwierzętami gospodarskimi. Stymuluje to funkcje poznawcze, zmusza do większego wysiłku oraz skupienia. Wykazano, że osoby starsze, które muszą pamiętać o nakarmieniu krów czy wyczesaniu koni jednocześnie większą uwagę przywiązują do dbania o siebie, w tym do regularnego jedzenia i zachowywania higieny osobistej. Kontakt ze zwierzętami poprawia także samopoczucie osób znajdujących się w domach opieki i zmniejsza poczucie samotności.

Wpływ zwierząt na zdrowie człowieka jest faktem, potwierdzonym nie tylko przez lekarzy, ale przede wszystkim przez osoby, które korzystają z dobroczynnego wpływu czworonożnych terapeutów.