Domowa wędzarnia – prosty sposób na smaczne mięsa i wędliny

Domowa wędzarnia – prosty sposób na smaczne mięsa i wędliny

Z roku na rok na popularności zyskuje samodzielne wędzenie różnych mięs oraz ryb w specjalnym urządzeniu zwanym wędzarnią. Tak przyrządzone produkty posiadają bowiem niepowtarzalny smak i aromat, zwłaszcza jeśli są przygotowywane w oparciu o tradycyjne, znane od wielu pokoleń przepisy. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów przydomowych wędzarni zróżnicowanych pod względem rozmiaru i budowy. Zostaną one opisane w dalszej części artykułu. 

Czym jest wędzarnia?

Wędzarnia to nic innego jak urządzenie przystosowane do konserwowania wyrobów mięsnych i ryb (a także serów) przy użyciu dymu. Dedykowane jest zarówno zastosowaniom indywidualnym (modele ogrodowe, niezbyt zaawansowane pod względem technologicznym), jak i profesjonalnym (wersje o rozbudowanej funkcjonalności, przeznaczone dla zakładów mięsnych i sklepów). Zasada działania jest jednak zawsze taka sama – wewnątrz komory wiesza się produkty i co jakiś czas ręcznie obraca, dbając jednocześnie o zagwarantowanie prawidłowej temperatury oraz dymu. Dla osób pragnących wędzić mięsa regularnie doskonałym wyborem są nowoczesne wędzarnie z dymogeneratorem, ponieważ nie wymagają prawie żadnej obsługi. 

Główne rodzaje konstrukcji przeznaczonych do wędzenia

Na rynku znajdziemy wędzarnie mobilne (niewielkie), elektryczne, drewniane, a także murowane. Do zastosowania amatorskiego idealnie nadają się zwłaszcza niezbyt zaawansowane modele zbudowane z paleniska, komory oraz rur metalowych i ceramicznych. Palenisko to zazwyczaj piecyk wykonany z blachy albo betonu, ewentualnie zwykły dołek w ziemi osłonięty blachą. Następuje w nim spalanie drewna, z którego następnie powstaje dym wędzarniczy. Z kolei komora to metalowa beczka, skrzynia z drewna lub murowany krąg studzienny. Dym jest doprowadzany z paleniska do komory poprzez wspomniane rury. Na uwagę zasługują też wędzarnie z dymogeneratorem, zdobywające coraz więcej zwolenników z powodu minimalnej obsługi (gwarancja oszczędności czasu i nerwów). Są skonstruowane podobnie jak urządzenia opisane powyżej, ale zamiast tradycyjnego paleniska posiadają metalowy pojemnik, w którym powoli tlą się zrębki drewniane. Proces ten jest precyzyjnie sterowany za pomocą specjalnej pompki mechanicznej, dostarczającej miarowo powietrze w ustalonych odstępach czasu. Dodajmy, że wędzarnie z dymogeneratorem wymagają zasilania z sieci albo innego źródła prądu. Może być nim choćby zwykły gaz z butli. Wybór konkretnego rozwiązania zależy w dużej mierze od naszym możliwości finansowych i częstotliwości wędzenia.