Charakterystyka postaci literackiej – jedno z najczęstszych zadań w szkole

Charakterystyka postaci literackiej – jedno z najczęstszych zadań w szkole

Charakterystyka postaci literackiej jest jednym z najczęstszych zadań, z którym muszą zmierzyć się uczniowie w szkołach. Niekiedy napisanie takiej pracy stanowi nie lada wyzwanie. Dlatego przedstawimy wam cenne wskazówki, które sprawią, że napisanie charakterystyki postaci literackiej wcale nie będzie takie trudne. Do dzieła!

Jak wiadomo, charakterystyka postaci obejmuje zarówno jej zewnętrzne cechy, jak i opis charakteru i usposobienia. Uczniowie najczęściej mają za zadanie scharakteryzować postać z lektury, którą czytają. I to właśnie już na tym etapie (czytania lektury) warto skupić się na najważniejszych opisach danych postaci. Idealnym sposobem na ułatwienie sobie późniejszego zadania związanego z charakterystyką postaci literackiej jest zaznaczanie niewielkimi karteczkami fragmentów, w których zawarty został opis wyglądu, czy charakteru. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie użycie innego koloru karteczek do każdej postaci. Dzięki temu potem bez trudu odnajdziesz informacje, dotyczące danego bohatera. Zamiast karteczek można użyć kolorowych flamastrów, jednak tylko w przypadku, gdy lektura jest twoją własnością!

Nadszedł czas na napisanie charakterystyki postaci literackiej. Nawet jeżeli już zakończyłeś czytanie i nie zaznaczyłeś wybranych fragmentów, nic straconego. Wystarczy trzymać się poniższego schematu! Aby charakterystyka postaci była przejrzysta i w pełni przekazywała informacje na temat danego bohatera, warto zacząć od jego ogólnego opisu.

Charakterystyka postaci literackiej

Opis ogólny

Jak w każdej pracy, na początku jest wstęp. To właśnie tutaj powinieneś zawrzeć najważniejsze informacje, np. imię i nazwisko postaci, tytuł i autora powieści, której jest bohaterem. Napisz też skąd pochodzi dana postać i ile ma lat – jeżeli oczywiście zostało to napisane w lekturze.

Wygląd

Kolejnym krokiem będzie opis wyglądu bohatera. Bez tego żadna charakterystyka postaci literackiej nie będzie spójna. Na tym etapie opisz podstawowe cechy wyglądu zewnętrznego, np. chudy, gruby, wysoki, blondyn itp. Następnie koniecznie opisz także bardziej szczegółowe cechy, jak np. garbaty nos, fakt, że bohaterka zawsze miała usta pomalowane czerwoną szminką lub mocny makijaż, a nawet numer buta. Dzięki temu nauczyciel ma pewność, że dokładnie przeczytałeś lekturę, a ponadto charakterystyka postaci literackiej będzie bogatsza. Dla dokładniejszego ukazania cech bohatera możesz przytoczyć cytat z książki – jednak nie rób tego zbyt często. Cytat ma być tylko potwierdzeniem tego, co piszesz, a nie kopią książki.

Charakter

Teraz przyszedł czas na opis cech charakteru postaci. Pamiętaj, że nie zawsze będą one konkretnie przekazane w lekturze. Dlatego też, do każdej cechy warto dodać uzasadnienie. Jeżeli uważasz, że bohater był kapryśny, przytocz kilka sytuacji, które na to wskazują. W przypadku gdy bohater zajmował się chorymi zwierzętami, możesz stwierdzić, że był opiekuńczy i troskliwy. Ważny w tej części charakterystyki postaci literackiej jest jej stosunek do innych, a także do samego siebie.

Ocena postaci

Zakończenie charakterystyki postaci literackiej to nic innego, jak twoja opinia o niej. Napisz, co sądzisz o danym bohaterze. Czy twoim zdaniem jest to postać pozytywna, czy raczej negatywna? Napisz, czy podobają ci się jej poglądy, czy może jednak postąpił byś inaczej. Pamiętaj, że ma to być twoja osobista ocena, nie bój się więc wyciągać wniosków. Zakończoną pracę przeczytaj jeszcze raz od początku, by poprawić ewentualne błędy – zarówno interpunkcyjne, jak i gramatyczne.