Skóra i cera – kilka podstawowych informacji

Skóra i cera – kilka podstawowych informacji

Skóra człowieka jest największym jego narządem. Jest powłoką, która spełnia wielorakie funkcje. I na której wyglądzie nam bardzo zależy. Gdyż jest naszą wizytówką i cieszy nas, gdy ktoś zwraca uwagę na naszą np. zadbaną cerę twarzy lub zdrową skórę np. na dłoniach, ramionach, stopach.
Zazwyczaj chcemy sporo wiedzieć na temat naszej skóry, by właściwie o nią zadbać. Warto więc na wstępie znać kilka ważnych wiadomości na temat skóry ogólnie.

Warstwy skóry

Skóra składa się z następujących warstw:
– naskórek
– skóra właściwa
– tkanka podskórna
Skóra, to także ważna ochronna tkanka. Chroni ciało od bakterii, uszkodzeń mechanicznych i czynników termicznych, czynników chemicznych, a także od promieniowania cieplnego.
Ważna też jest jej czynność percepcyjna dotycząca ciepła, dotyku, bólu, ekspresji, a także przemiany materii.

Dla licznej grupy ludzi najważniejsza jest skóra twarzy, gdyż twarz najbardziej reprezentuje nas przed innymi ludźmi. Omawiając wygląd twarzy zazwyczaj już nie mówimy o skórze, lecz określamy ją najczęściej cerą.

Cera – typy

Wyróżniamy następujące typy skóry:

– cera sucha jest wówczas, gdy organizm produkuje za mało sebum
– cera tłusta jest efektem nadmiernego produkowania przez organizm sebum, czyli łojotoku
– cera mieszana posiada cechy skóry tłustej i suchej
– cera wrażliwa jest bardzo uciążliwa, gdyż reaguje na niewielkie nawet bodźce płynące z otoczenia
– cera normalna jest skórą pozostającą w zdrowej kondycji i nie wymagającą zabiegów

Typy te zasadniczo uwarunkowane są genetycznie, lecz poprzez odpowiednie kosmetyki możemy zmieniać nieco wygląd naszej skóry i cery. Przed wyborem kosmetyków i zdecydowaniem, o rodzaju pielęgnacji twarzy trzeba koniecznie wiedzieć, jaki typ cery posiadamy. W tym celu możemy zasięgnąć opinii specjalisty, czyli lekarza lub kosmetyczki.

Możemy również sami sprawdzić to w prosty, domowy sposób. A mianowicie obserwować swoją cerę po umyciu jej wodą z mydłem lub po użyciu kremu, mleczka kosmetycznego, czy po demakijażu.
Warto także zaobserwować, jak nasza skóra reaguje na wiatr, suche powietrze, słońce, deszcz, czyli na warunki atmosferyczne.