Niegdyś dostęp do Internetu zapewniały modemy, później były to stałe łącza oferowane przez różnych operatorów. Dziś wielu internautom kabel nie jest potrzebny do szczęścia. Prężnie rozwija się Internet bezprzewodowy i już dawno stał się on poważną alternatywą dla stałego łącza.

Internet mobilny… stacjonarnie

Internet mobilny zdaje się być ofertą dedykowaną smartfonom. Jego jakość w wielu miejscach jest już jednak na tyle zadowalająca, że z powodzeniem zastępuje stałe łącza w gospodarstwach domowych.

Podstawa, to być w zasięgu

Internet mobilny nie działa wszędzie jednakowo. Wszystko zależy od lokalizacji stacji bazowych (BTS) naszego operatora. Dziś można łatwo sprawdzić ich lokalizację. Bywa jednak, że obecność BTS w naszej okolicy nie zapewni dobrego połączenia z siecią. Duży wpływ na to ma bowiem gęstość zaludnienia. Im więcej osób mieszka w danej okolicy, tym więcej łączy się z daną stacją bazową. To powoduje, że nie możemy liczyć na bardzo szybki internet. Zwykle jednak wszystko działa całkiem przyzwoicie.

Bez routera ani rusz

Aby korzystać z Internetu bezprzewodowego potrzebujemy karty SIM operatora oraz routera. Te są bardzo różne. Najprostsze podłączane są do portu USB i zapewniają nam połączenie z siecią. Jeśli jednak LTE staje się wyborem dla całego gospodarstwa domowego warto zainwestować w lepszy router. Anteny wbudowane w urządzenie zapewnią lepsze połączenie z siecią, a router zapewni łączność wszystkim domownikom poprzez WiFi. Warto zwrócić uwagę na modele posiadające możliwość montażu dodatkowych anten zewnętrznych. Przydaje się to, gdy w miejscu, które przewidzieliśmy dla routera, sygnał nie jest najsilniejszy. Możemy wówczas wykorzystać anteny w najbardziej optymalnym miejscu.

Na co komu kabel

Choć stałe łącze wciąż jest preferowaną opcją, zwłaszcza, gdy nie ma problemu z dostępem do niego, LTE wciąż zyskuje na popularności. Wiele gospodarstw domowych zyskuje dziś dostęp do Internetu bezprzewodowo. Tanio i wygodnie, nie ponosimy bowiem żadnych kosztów przyłączenia do sieci. Musimy jedynie zakupić starter operatora i zainwestować w dobry router.

Podziel się:
error